• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyede en çok dağıtımı Konya yaptı!
12 Nisan 2010 Pazartesi 10:47

Türkiye'de en çok dağıtımı Konya yaptı!

Türkiyede bir yıl içinde en fazla dağıtım Konya'da!
Konya İl Özel İdaresi her yıl olduğu gibi bu yılda kırsal kesimde yaşayan çiftçilerimize destek olmak, gelir seviyelerini artırmak ve kırsal kalkınmayı sağlamak amacı ile bu yıl da 190 bin meyve fidanını üretici ile buluşturdu. İl Özel İdareleri arasında Türkiye’de bir yıl içinde en fazla fidan dağıtımı gerçekleştirenin Konya İl Özel İdaresi olduğu bildirildi.
 
 Mart ayı içinde yapılan fidan dağıtımı bu yıl ilk defa Konya İl Genel Meclisince kabul edilen Tarımsal Faaliyetler Destekleme Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştirildi. Her köy ve kasabada aynı üründen üretim yapacak en az 5, en fazla 50 çiftçi şartı getiren yönetmelik ile ayrıca meyve fidanlarının sulanmasında da damla sulama şartı arandı. Meyve fidanı dağıtılan çiftçilere, söz konusu köyde veya kasabada ikamet etme şartı da getiren yönetmeliğe göre çiftçilerden fidan maliyetinin % 10’u oranında da katkı payı alındı. Yöresinde bulunan Üretici Birlikleri ve Tarımsal Kalkınma Kooperatiflerine üye çiftçilerden ise katkı payı alınmadı. Ayrıca üretim yapacak çiftçilere fidan dağıtımından önce İl Özel İdaresinde görevli uzman personellerce meyve yetiştiriciliği ile ilgili eğitim verildi. Toplam 2615 dekar alanda dikimi gerçekleştirilen fidanlardan, 204 adet köy ve kasaba toplam 2197 çiftçi istifade etti. Dağıtılan fidanlar içerisinde özellikle 100.200 adet üzüm çubuğu ise dikkat çekti. Bunun yanında 53.000 adet elma, 24.500 adet kiraz, 4.400 adet armut, 4.200 adet badem, 2.235 erik fidanı çiftçiyle buluşturuldu.
 
 Dağıtımı gerçekleştirilen fidanların hangi köye veya kasabaya hangi çiftçiye kaç adet verildiği T.C kimlik numarası ile de eşleştirilerek bilgisayar ortamında kayıt altına alındı. Yönetmeliğe göre aynı üründen aynı üretici sadece bir kez faydalanabilmekte. Bu nedenle dağıtımı yapılan fidanlardan aynı üreticinin ikinci kez faydalanma ihtimali bulunmuyor. Bu yıl ilk defa 1.500 adet böğürtlen fidesinin dağıtımının gerçekleştirildiği proje ile de, ilk kez böğürtlenin deneme üretimi bu yıl başlayacak. Pazar problemi bulunmayan böğürtlenin özellikle Bozkır, Hadim ve Hüyük çevresinde yayılması ve alternatif bir ürün olarak yörelerde ek gelir kaynağı olması bekleniyor.
 
 Kırsal kalkınmaya destek olmak ve çiftçilerin gelir seviyelerini artırmak için İl Özel İdaresinin gayret sarf ettiğini dile getiren Genel Sekreter Mehmet Kaçmaz, “Köylerimize çilek fidesiyle başlayan desteğimiz,  elma, kiraz, asma, armut, badem, erik fidanının yanı sıra bu yıl ilk defa böğürtlen fidesiyle de devam ediyor. Dağıtımını gerçekleştirdiğimiz 190 bin adet fidanla Türkiye’de en çok fidan dağıtımı gerçekleştiren İl Özel İdaresi arasında birinci sırayı almanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.  İl Özel İdaresi çalışmalarına verdiği desteklerden dolayı başta Konya Valisi Aydın Nezih Doğan olmak üzere, İl Genel Meclisine ve çalışma arkadaşlarına da teşekkür eden Kaçmaz, “bu bir ekip işi, 2197 çiftçimizi fidanla buluşturduk. Her yıl çiftçilerimizden gelen talepleri değerlendiriyoruz. Amacımız meyvecilik alanında yeni projeler üreterek, Konya’da meyve üreticiliğini geliştirmektir” dedi. Kaçmaz, çiftçilerden bol mahsullü ürünler almaları temennisinde de bulundu.
 
 Konya İl Özel İdaresince dağıtılan 100 bin 200 adet üzüm çubuğunun 10 bin tanesi Taşkent yöresinin kendi yöresel üzümü olan ‘Kecimen Üzümü. Bir önceki yıl üretici firmaya Çanakkale’ye gönderilen 60.000 adet kalem, Amerikan anacına aşılandı. Bu kalemlerden 10.000 tanesi sağlıklı olarak tuttu. Bu çubuklar da yine kendi yöresine dağıtıldı. Böylelikle yörenin kendine has “Kecimen Üzümü”nün hem nesli tükenmemiş olacak ve hem de kırsal kesim çiftçimizin gelir kaynağı olmaya devam edecek.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA