• Konya1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyede din eğitimi masaya yatırılacak
06 Mayıs 2009 Çarşamba 14:08

Türkiye'de din eğitimi masaya yatırılacak

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Önkal Konya Gazeteciler Cemiyetinde basın mensuplarıyla bir araya gelerek,din eğitimi sempozyumu hakkında bilgiler verdi.
Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Önkal Konya Gazeteciler Cemiyeti’nde basın mensuplarıyla bir araya gelerek, 8–9 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan “Kuram ve eylem yönüyle din eğitiminin teolojik ve felsefi temelleri” konulu din eğitimi sempozyumu hakkında bilgi verdi. 
 
 Din eğitiminin sosyal bir olgu olduğunu belirten Prof. Dr. Önkal, çağın değişen şartları ve eğitim bilimlerinde ortaya çıkan yeni yaklaşımlar ile önerilen eğitim modellerinin, dinin temel verileri kapsamında ele alınması gerektiğini söyledi.
 
Sempozyumun Konevi Kültür Merkezi’nde altı oturumdan oluşacağını ifade eden Ahmet Önkal, “ Cuma sabahı gerçekleşecek olan ilk oturumda “Din eğitiminin kavramsal yönü ve temelleri konusu işlenecektir. Aynı gün öğleden sonra ise ikinci oturumda, “ Kuram ve eylem yönüyle din eğitiminin kapsamı” üçüncü oturumda, “ Din anlayışındaki değişimler ve çağdaş din eğitim modelleri” konuları işlenecek. Bu bağlamda popüler kültürün din eğitimine yansımaları gibi önemli konular ele alınacak ve din eğitimi modelleri çerçevesinde Türkiye’deki din eğitimi üzerine değerlendirmeler yapılacak” dedi.
 
Prof. Dr. Önkal, Cumartesi günü öğleden sonraki saat 14.00’da başlayacak oturumlarda ise, “Din eğitiminde dini metinlerin kullanımı”, “Ayetlerin eğitsel ilkeler yönüyle yorumlanması”, “Hadisler bağlamında iletişim ilkeleri” konularının ele alınacağını kaydetti.
 
Ayrıca Ahmet Önkal, sağlıklı ve huzurlu birey yetiştirmede din eğitiminin son derece önemli olduğuna vurgu yaparak, bütün vatandaşları sempozyuma davet etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA