• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyede başörtülü vekile yasak yok
12 Mart 2011 Cumartesi 11:15

Türkiye'de başörtülü vekile yasak yok

12 Haziran'da yapılacak milletvekilliği seçimleri yaklaştıkça gözler siyasi partilere çevrildi. Partilerin başörtülü milletvekili adayı gösterip, göstermeyeceği büyük merak konusu.
12 Haziran'da yapılacak milletvekilliği seçimleri yaklaştıkça gözler siyasi partilere çevrildi. Kamuoyu, partilerin başörtülü milletvekili adayı gösterip göstermeyeceğini merak ediyor. Türkiye'de başörtülülerin milletvekili olmasına yasal engel yok ama siyasi partiler başörtülü aday göstermiyor.
 
İLK VEKİL SEÇİLEN BAŞÖRTÜLÜLER
1999 yılında FP'den Merve Kavakçı, MHP'den Nesrin Ünal başörtülü olarak milletvekili seçildi. 1999 Seçimlerinde RP ve DYP'ye atıfta bulunarak, 'ürkeklere değil erkeklere oy verin', başörtüsü meselesini 'biz çözeriz' diye propaganda yapan MHP, Nesrin Ünal'a başını açtırdı. Nesrin Ünal başını açarak meclise girdi ve yemin etti. Seçim öncesinde cesaret gösterisi yapan, MHP'nin bu tavrı parti tabanın da tepkilerine neden oldu.
 
'BU KADINA HADDİNİ BİLDİRİN'
FP Milletvekili Merve Kavakçı, meclis genel kuruluna başörtülü olarak girdi. DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, 'bu kadına haddini bildirin' diye milletvekillerine emir veriyor, DSP'li vekiller Merve Kavakçı'yı salondan atmak için, FP sıralarına yöneliyorlardı.
Bu olayın ardından Merve Kavakçı'nın ABD vatandaşlığı bahane edilerek vekilliği düşürüldü. O tarihten bu yana meclise başörtülü vekil girmedi.
 
BELÇİKA'DA VAR TÜRKİYE'DE YOK
Belçika'da Türk kökenli Mahinur Özdemir, 2009 yılında milletvekili seçildi. Mahinur Özdemir başörtülü olarak milletvekilliği görevini sürdüyor. Türkiye'de kadınların yüzde 60'ından fazlası başörtülü olduğu halde bir tane bile başörtülü milletvekili yok. Siyasi partiler başörtülü milletvekili adayı göstermekten kaçınıyor.
 
GÖZLER AK PARTİ'DE
Ak Parti'de Ayşe Böhürler MKYK üyesi. Fatma Bostan Ünsal ise partinin kurucularından. İkisi de başörtülü. Başörtülülerin üst düzey yönetici olduğu Ak Partide başörtülü vekil olmaması, parti içinde başörtüsü konusunda 'otokontrol mü uygulanıyor' sorusunu akla getiriyor.
Fatma Bostan Ünsal Ak Partide basşörtülü vekillik konusun sert bir şekilde dile getirdi. Başörtülülerin Meclis'e girmesi gerektiği yönünde AK Parti'nin Kızılcahamam Kampı'nda yaptığı çağrı oldu. Ünsal, "Ya başörtülü aday gösterin ya da ben bağımsız aday olacağım" diyerek neredeyse Başbakan Erdoğan'a rest çekti.
Ünsal'ın bu çıkışından sonra Başbakan Erdoğan, "Başörtülü aday gösterebiliriz" diyerek açık kapı bıraktı, ancak daha sonra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in "Gündemimizde böyle bir konu yok" sözleri kafaları karıştırdı.
'Başörtüsü meselesinde kaybetmek üzereyiz' açıklamaları yapan Ünsal başörtülülerin vekil olmasında ısrarlı.
 
GÖZLER SİYASİ PARTİLERDE

12 Haziran'daki milletvekilliği seçimleri yaklaştıkça, gözler muhafazakar kesimden oy alan partilere çevrildi. Kamuoyu araştırmalarında yüzde 50'lere yakın oy alan Ak Partinin başörtülü aday gösterip göstermeyeceği çok merak ediliyor. Başörtülü aday gösterip göstermeyeceği merak edilen partilerden bir de seçimde meclise girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Has Parti, SP ve BBP'den de başörtülü aday belkelntisi var.
Yerel seçim döneminde çarşaf açılımı yapan Kılıçdaroğlu'nun başörtülü vekil açılımı yapı yapmayacağı da merak edilen konular arasında.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA