• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyede basın ABden daha özgür
18 Şubat 2011 Cuma 09:19

Türkiye'de basın AB'den daha özgür

Büyükelçi'ye cevap: Gözaltıların sebebi gazetecilik faaliyeti değil

Gözaltıların basın özgürlüğüyle ilgili işlem olmadığının altını çizen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "yürütülen bir soruşturmayla ilgili herhangi bir büyükelçinin yargıda bulunmasını doğru bulmadıklarını" söyledi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay da, "Türkiye, basın özgürlüğü açısından Amerika'dan daha çok basın özgürlüğünün olduğu bir ülkedir.'' sözleriyle tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ABD Büyükelçisi'nin şaşırtan açıklamalarına resmi ziyaret için gittiği Nepal'in başkenti Katmandu'dan cevap verdi. Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu vurgulayan Davutoğlu, yargının eylemlerinin tamamıyla bağımsız olduğunu ifade etti. Ergenekon davası kapsamında tutuklanan gazetecileri kastederek "Bunu bir basın özgürlüğü meselesi olarak görmemek icap eder. Başka konular var bunun içinde. Bu konuda yapılan işlem, basın özgürlüğüyle ilgili bir işlem değildir." diyen Davutoğlu, herkesin Türkiye'nin hukuk devleti özelliğine saygı duyması ve o çerçevede değerlendirme yapması gerektiğini kaydetti. Ardından şöyle devam etti: "Bu bağımsız eylemler dolayısıyla yargının aldığı kararlar dolayısıyla bir eleştiri yöneltmek doğru değildir. Yürütülen bir soruşturma var, biz bu çerçevede herhangi bir büyükelçinin bir yargıda bulunmasını doğru bulmayız. Ayrıca bu konuda, ABD tarafından Türkiye'ye herhangi bir resmi girişim olmamıştır. Bu çerçevede sanki böyle bir çaba varmış gibi bir intiba doğuyor bazen haberlerde. Dün Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın (Feridun) Sinirlioğlu, Büyükelçi ile bir görüşme gerçekleştirdiler, orada Sayın Büyükelçi böyle bir niyetinin olmadığını ve tamamıyla informel bir ortamda, bir resepsiyon ortamında kendisine yöneltilen bir soruyla ilgili, Türkiye'de yeterince tecrübe sahibi olmadığını vurguladığını ifade etmişler."

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'ye bir tepki de İçişleri Bakanı Beşir Atalay'dan geldi.

Keçiören Hükümet Konağı'nın temel atma töreni sonrası basın mensuplarının Ricciardone'nin sözlerini hatırlatması üzerine Atalay, şu değerlendirmeyi yaptı: "Türkiye, basın özgürlüğü açısından Amerika'dan daha çok basın özgürlüğünün olduğu bir ülkedir. Siz de yaşıyorsunuz zaten bunu, çok renkli basın hayatıyla, televizyonlarıyla, gazeteleriyle, internet ortamıyla Türkiye, basın özgürlüğünün sonuna kadar yaşandığı bir ülke. Eğer bazen müdahale edilmek zorunda kalınıyorsa gösterilerde, yürüyüşlerde, hukukun içine davet içindir.''

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA