• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyede 36 milyon kişi Büyükşehirlerde yaşıyor
13 Haziran 2010 Pazar 12:54

Türkiye'de 36 milyon kişi Büyükşehirlerde yaşıyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ankarada yapılan 25. Yılında Türkiyede Büyükşehir Yönetimi Ulusal Kongresine konuşmacı olarak katıldı

İçişleri Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Marmara Belediyeler Birliği’nin (MBB) işbirliğinde düzenlenen “25. Yılında Türkiye’de Büyükşehir Yönetimi Ulusal Kongresi” Ankara’da yapıldı.

Türkiye Belediyeler Birliği hizmet binasında yapılan kongrenin ilk gününe İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı, Konya Belediyeler Birliği Başkanı ve TBB Encümen Üyesi Tahir Akyürek, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplantıda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Belediyeler Birliği ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi aktardı. Eğitim çalışmalarına büyük önem verdiklerini dile getiren Başkan Akyürek, Belediye Akademisi kurduklarını, ayrıca uzaktan eğitim çalışmalarına da ağırlık verdiklerini belirtti. 'Belediye TV' adlı sistemi de hayata geçirdiklerini anlatan Başkan Akyürek, düzenlenen kongrenin de belediyelerin çalışmaları konusunda yararlı olacağına inandıklarını söyledi.

Kongrenin büyük önem taşıdığını belirten İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise, Türkiye'de 72 milyonluk nüfusun yüzde 83'ünün belediye sınırları, yüzde 17'sinin ise köylerde ikamet ettiğini anlatarak, belediye sınırları içinde ikamet eden 36 milyon vatandaşın da 16 büyükşehirde yaşadığını kaydetti. Atalay, “Yani 2 kişiden 1'i Büyükşehirlerde ikamet etmektedir. Bugün 8 büyükşehrimizin nüfusu 1 milyonu, 7'sinin nüfusu da 500 bini geçti. Dünyada milyonun üzerinde nüfusu olan 336 şehir vardır. Büyükşehirlerde yaşayan insan sayısı arttıkça sorunlar da çeşitlenmektedir, belediyelerin işleri de karmaşıklaşmaktadır” dedi.

Bakan Atalay, 2 yıl üzerinde çalıştıkları adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sayesinde nüfus sayımı uygulamasının kaldırıldığını ifade ederek, yerel yönetimlerin öneminin hükümetleri döneminde arttığına işaret etti.

Büyükşehir belediyesi uygulamasını verimli bir uygulama olarak gördüklerini, onların hizmetlerini daha etkin biçimde sürdürecekleri çalışmaları yaptıklarını ifade eden Bakan Atalay, büyükşehir belediyeleri ile ilçe belediyelerinin uyum içinde çalışması gerektiğini de söyledi.

Toplantının sonunda Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, toplantıya katılımları nedeniyle İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a plaket verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA