• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyede 2015te robot fabrikaları kurulacak
09 Kasım 2009 Pazartesi 13:21

Türkiye'de 2015'te robot fabrikaları kurulacak

Robotics Teknolojisi alanında başlattığı AR-GE faaliyetlerini 2015 yılında tamamlanmasını hedefliyor
AKINSOFT Robotics Teknolojisi alanında başlattığı AR-GE faaliyetlerini 2015 yılında tamamlanmasını hedefliyor. AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Özgür AKIN, AR-GE çalışmaları tamamlandığında Türkiye'de çok sayıda robot fabrikası kurulacağını açıkladı. Üretilecek robotların Japonya'dakiler gibi basit hareketlerle sınırlı kalmayacağının altını çizen Akın, gelişmiş robotların insan hayatını kolaylaştıracağına vurgu yaptı.

Türkiye'nin en büyük yazılım firmalarından biri olan AKINSOFT, çözüm ortaklarını Antalya'da ağırladı. AKINSOFT çözüm ortaklarının performanslarının değerlendirildiği 5. Bonus Ödül takdimi töreni Antalya Titanic Hotel'de yapıldı. Türkiye'nin dört bir yanından Antalya'ya gelen AKINSOFT çözüm ortakları, toplantıda bir yandan ödüllerini almanın mutluluğunu yaşarken bir yandan da tanışıp kaynaşma fırsatı buldu.

Programda konuşan AKINSOFT Başkanı Bilgisayar Yüksek Mühendisi Özgür Akın, AKINSOFT'un hızla büyüdüğünü söyledi. Hedeflerini bir bir gerçekleştirdiklerini anlatan Akın, AKINSOFT'un kurulduğu tarih olan 1995 yılında belirledikleri 15 yıllık vizyonu 14 yılda gerçekleştirdiklerini belirtti. Türkiye'nin robot teknolojisinde geç kaldığını ifade eden Özgür Akın, Türkiye'nin aradaki mesafeyi kısa sürede kapatarak diğer ülkelere fark atacağını vurguladı.

Robot üretim projesinde öncelikli hedeflerinin insanların iş yükünü azaltmak olduğuna değinen Akın, "İnsan kaba işler yerine fikir üretimine dayalı daha hafif işler yapmalı. Bu kapsamda yılardır üzerinde çalıştığımız robot teknolojisi meyvesini vermeye başladı. 2010 yılında Robotics Teknolojisi konusunda AR-GE çalışmaları yürütmeyi planlıyorduk. Çalışmalarımıza son yıllarda hız kazandırdık ve AR-GE çalışmalarına 1 yıl erken başladık. Çalışmalarımız planladığımız şekilde devam ederse 2015 yılında Türkiye'de robot fabrikaları kurulacak. Robotların seri üretimine başlanacak. Fakat biz bu tarihi daha da erkene almak için çalışıyoruz." dedi.

Robotların insan hayatını kolaylaştıracağının ve insanlığa hizmet edeceğinin altını çizen Akın, Türkiye'nin büyük bir potansiyeli olduğunu, gelecekte bu alanda önemli yatırımlar yapacağını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA