• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye zengin bir ülke iken kasten fakirleştirilmiştir
12 Şubat 2011 Cumartesi 11:48

Türkiye zengin bir ülke iken kasten fakirleştirilmiştir

Askon Konya Şubesi konferans salonunda Türkiye Ekonomisin Gerçekleri konulu konferans düzenlendi.
Askon Konya Şubesi konferans salonunda  “Türkiye Ekonomisin Gerçekleri” konulu konferans düzenlendi. Konferansa SP Konya İl Başkanı Mehmet Şen, sivil toplum kuruluşlarının temcilcileri, ASKON Şube Başkanı Yakup Yıldırım, Askon üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Konferansa konuşmacı olarak katılan ekonomist Prof. Dr. Arif Ersoy Türkiye Ekonomisi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.Türkiye 20 yüzyılın başında dünyanın en büyük dört ekonomisinden biri iken bugün çok gerilerde kaldığının altını çizen Ersoy konuşmasında şu tespitlerde bulundu.
 
Türkiye merkez bir ülkedir. Hem kara hem deniz açısından  üç kıtanın birleştiği bir ülkedir. Türkiye bir cihan devleti olduğu dönemde Japonya ve Almanya ekonomik olarak çok kötu bir durumdaydı. Bu gün Almanya ve Japonya dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Bu gün Türkiye ekonomik sıralamada 17. sırada olmasına rağmen gelişmişlik bakımından ise 83. sıradadır. Türkiye kasten ve uygulanan politikalar neticesinde zengin bir ülke olmasına rağmen fakir bir ülke konumuna getirilmiştir. Bunun nedeni ise baskı ve dayatma ile paylaşımdan kaynaklanan adaletsizliklerdir. Maalesef yapılan özelleştirmeler ile ülke kaynakları yabancılara satılmış, sermaye yabancılaştırılmıştır. Bu ne demek? Siz çalışıyorsunuz, fabrikalar çalışıyor ama sermaye ve kâr payları yurt dışına aktarılıyor.
 
Devletin borç yükü ise her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’ nin bu günkü borcu Cumhuriyet tarihinin en yüksek borcuna ulaşmıştır. Halk fakirleştirilmiştir. 8 yıl önce halkın borcu % 3 iken bu gün bu borç % 20 lere ulaşmıştır. Para ticareti yapan bankalar para kazanmaktadır. Bankalarımızda zaten yabancıların elindedir. Batılı ülkeler her seferinde Türkiye’ nin ileri gittiğini söylüyorlar ama Türkiye sadece borçlarının faizini ancak ödeyebiliyor. Hal böyle iken Türkiye’ nin ekonomisinin iyi olduğunu söylemek doğru değildir. Türkiye’ nin ekonomisini kıyaslarken cumhuriyet tarihine göre değil Japonya ve Almanya ile kıyaslamamız gerekir. Bu kıyaslamada Türkiye’ nin ne kadar geride olduğunu göstermektedir.dedi.
 

Konferansın ardından günün anısına Askon Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım Prof.Dr. Arif Ersoy’a plaket takdim etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA