• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye yön değiştirmedi, odak oldu
27 Temmuz 2010 Salı 23:26

Türkiye yön değiştirmedi, odak oldu

Amerikan NewsWeek Dergisinde yayımlanan Türkiye'ye ilişkin yorumda, Türkiye'nin "yönünü doğuya döndüğüne" dair yaygın kanının aksine
Owen Matthews imzalı yazıda, Türkiye'nin son dönemdeki dış politikasındaki gelişmelerin, "gerçekte İslam Dünyası ile ittifak kurması değil, aksine bölgesinde kendini yeniden siyasetin ve ekonominin merkezi yapması olduğu" görüşü dile getirildi.

"Bir başka değişle Türkiye'yi AB ve ABD ile 'birlikte', ya da Müslüman dünyayla veya Rusya ile 'birlikte' görmek hatalı" diyen Matthews, son gelişmelerin, coğrafi ve ekonomik konumundan kaynaklı yeni, güçlü Türkiye odaklı politikaların bir parçası olduğunu" kaydetti.

Matthews, pratikte de bunun, Avrupa'nın, Türkiye'nin hala en baştaki dış politika önceliği ancak tek önceliği olmadığı anlamına geldiğini belirterek, Türkiye'nin kendi ulusal çıkarları, siyaseti ve ekonomisinin şimdi bazen eski müttefiklerinin önüne geçtiğini ifade etti.

Yazısına, "Bir zamanlar ABD'nin tartışmasız müttefiki, komşularının çoğuyla kavgalı olan Türkiye artık yeni bir dış politika izliyor; odağında da kendisi var" diye başlayan Matthews, Türk dış politikasını ilgilendiren son iki yıldaki bazı gelişmelere işaret etti.

Maatthews, şöyle devam etti:

"Son iki yılda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı 'iyi arkadaşı' ilan etti; Gazze'ye giden Türk yardım konvoyuna saldırdığı için İsrail'e öfkeli tepki verdi. Suriye ve Irak'la anlaşmalar imzaladı. Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'i 'iyi bir Müslüman' olduğunu söyleyerek savundu. Daha geçen hafta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Hamas lideri Halit Meşal'le buluşması İsrail'de öfkeye sebep oldu."

Matthews, bütün bu gelişmelerin ardından önceden Avrupa'ya Türkiye'yi AB üyeliğine kabul etmesi için baskı yapan Amerikalı liderlerin artık açıkça endişe etmeye başladığını belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama'nın da bu ay başında AB'nin tam üyeliğe kabul etme konusundaki geri adımlarının Erdoğan'ı "başka ittifaklar aramaya" zorladığı yorumuna işaret eden Matthews, gerçekte ise Türkiye'nin bölgesinde kendisini yeniden siyasetin ve ekonominin merkezi haline getirdiğini kaydetti.

Matthews yazısında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, "Türkiye uzun süre güçlü adaleli, yumuşak karınlı, kalbi hasta, orta zekalı' olarak görüldü, Şimdi Türkiye'nin 'Avrupa'da Avrupalı ve Doğu'da Doğulu olma zamanı çünkü biz ikisiyiz de" şeklindeki sözlerine yer verdi.

Türkiye'nin Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkasyaya ekonomik açılımlarını anlatan yazar, Türkiye'nin ilgisinin devam ettiği Avrupa'nın hala en iyi müttefiki olduğunu da belirtti, Türkiye ile gümrük birliğinin Avrupa ekonomisi için hayati önem taşıdığını ifade etti. Matthews, Almanya ve Fransa'nın Türkiye'nin AB üyeliği ümitlerini zedelemesine rağmen Ankara'nın reformlara devam ettiğini vurguladı.

Matthews, bunlara en dikkat çekici örnek olarak da darbe anayasasında reform çabalarını gördüğünü ifade etti.

AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA