• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye yalnız bırakmayacak
15 Kasım 2012 Perşembe 16:49

'Türkiye yalnız bırakmayacak'

AB Bakanı Bağış, ''Filistin devleti kurulmadıkça ne İsrail'de, ne Orta Doğu'da ne de dünyada barış olur. Bunu herkesin görmesi gerekir'' dedi.
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi'nin ''Avronun Genişlemesi-Atlantisizm'' başlıklı oturumundaki konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
İsrail'in Gazze'ye saldırısına ilişkin soru üzerine Bağış, dünyanın içinden geçtiği konjonktüre dikkati çekerek, ''İsrail'in Gazze'ye saldırması, tamamen İsrail'in iç politikasına yönelik bir hamledir. Ama bunu İsrail halkı geri tepecektir'' dedi.
''Türkiye yalnız bırakmayacak''
Bağış, artık İsrail halkının da kendi güvenliğinin Filistin devletinin kurulmasından geçtiğini anlamış olması gerektiğini düşündüğünü belirterek, şunları söyledi:
''Filistin devleti kurulmadıkça ne İsrail'de ne Orta Doğu'da  ne de dünyada barış olur. Bunu herkesin görmesi gerekir. Dünyanın da bu konudaki duyarsız tutumuna son vermesi gerekir. Türkiye, Filistin halkını bugüne kadar hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır, bundan sonra da bırakmayacaktır.''
İdam cezası
Bağış, AB'nin, Türkiye'de yaşanan idam cezası tartışmalarını ''popülist'' olarak değerlendirmesiyle ilgili görüşünün sorulması üzerine şöyle dedi:
''Türkiye'de bu konuda bir tartışmanın olması, demokratik ülkelerde son derece doğaldır. Tartışmanın olmasına itiraz etmelerini anlamıyorum. Türkiye bu konuda şu anda bir adım atmış mıdır, Mecliste bekleyen bir yasa var mıdır? Hayır. Ama bunun tartışılmasını bile sindiremeyen bir Avrupa'nın kendi içinde yaşadıkları bazı farklı tartışmalara baktığımızda, bugün Avrupa Parlamentosu üyesi olan, bazı milletvekillerinin, AB'nin dağılması gerektiğine dair söylemlerini okuyoruz.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA