• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye ve Yunanistana ayrıcalıklı statü
19 Şubat 2014 Çarşamba 10:59

Türkiye ve Yunanistan'a ayrıcalıklı statü

Bakan Özdil Nami'nin ayrıntılarını anlattığı federasyonda; tek bir uluslararası kimlik geçerli olacak, Türkiye ve Yunanistan'a ayrıcalık sağlanacak, KKTC feshedilmeyecek.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Özdil Nami, iki ülke Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan ortak bildirinin göründüğünden daha fazla unsur içerdiğini söyledi. Söz konusu metnin ada için hazırlanacak çözüm planı için bir temel taşı olduğunu anlatan Nami, ortak bildiri ışığında hazırlanacak çözüm planının hususlarını ise özetle şöyle aktardı:

İKİ BÖLGELİ, İKİ TOPLUMLU DEVLET

Kıbrıs'ta siyasi eşitlik temelinde, iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon kurulacak. Bu federasyonun içinde statüleri birbirine eşit, bir Kıbrıs Rum, bir de Kıbrıs Türk kurucu devleti olacak. Yeni devletin tek bir uluslararası kimliği olacak. Herkes hem federasyonun hem de iki kurucu devletten birinin iç vatandaşı olacak. Kurucu devletlerin kendi meclisleri, hükümetleri ve kabineleri olacak.

ELE GEÇİRME ENGELLENECEK

Geçmişte Kıbrıs Rum Kesimi'nin anayasal değişikliklerle ülkeyi ele geçirmesi bu kez engellenecek. Taraflardan hiçbiri birbirinin üzerinde otorite veya yasama yetkisi kullanamayacak. Bu Federal Devlet için de geçerli olacak. Federal Devletin yetkileri net çizgilerle belirlenecek. Savunma ve dışpolitika dışında kalan ve referanduma götürülecek kapsamlı çözüm planında ayrıca listelenmeyen konularla ilgili olarak her iki kurucu devlet de kendisinden sorumlu olacak. Eğitim, sağlık, çevre, kültür gibi konular bu hususlar arasında bulunuyor. 

VİZESİZ GEÇİŞ SAĞLANACAK

Türkiye ve Yunanistan'a Annan Planı'nda da olduğu gibi ayrıcalıklı statü verilecek. Bu doğrultunda, Türkiye vatandaşlarının Kıbrıs Türk Devleti ile anlaşma imzalaması, ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilmesi ve Türk işadamlarına gümrük uygulamasına dahil olmaması da sağlanacak.

SADECE AD DEĞİŞECEK

Anlaşmanın adanın her iki kesiminde referandum ile kabul edilmesiyle birlikte Güney'deki yapı "Kıbrıs Rum devleti", Kuzey'deki yapı ise "Kıbrıs Türk devleti" olarak bir isim değişikliği yapmış olacak. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası anlamdaki temsiliyetleri de federal hükümetin şemsiyesi altına girmiş olacak.

AB 'YE OTOMATİK ÜYELİK

Referandumun kabulüyle birlikte AB'ye ya da BM'ye yeni bir üyelik müraacatı yapılmayacak. "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin adının ve yönetim sisteminin değiştiği ilgili kurumlara bildirilecek. Yeni isim büyük ihtimalle Birleşik Kıbrıs Federasyonu olacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA