• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye üzerinden Rusyaya...
14 Aralık 2014 Pazar 11:40

Türkiye üzerinden Rusya'ya...

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, "Avrupa bir taraftan Rusya'ya gıda ambargosu uygularken bir yandan da Avrupalı firmalar Türkiye üzerinden Rusya'ya gıda satmanın peşindeler" dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, "Avrupa bir taraftan Rusya'ya gıda ambargosu uygularken bir yandan da Avrupalı firmalar Türkiye üzerinden Rusya'ya gıda satmanın peşindeler" dedi.

Olpak, MÜSİAD'ın Frankfurt’ta düzenlediği Avrupa Genel İdare Kurulu Toplantısı öncesi AA muhabirinin Batılı ülkelerin Rusya'ya uyguladığı gıda ambargosu ve Avrupa'daki yavaş büyümenin Türkiye'ye etkilerine ilişkin sorularını yanıtladı.

Uluslararası ilişkilerde ekonomide ve siyasette bir ülkenin yaşadığı krizin bir başka ülke için fırsat oluşturabileceğini belirten Olpak, Rusya'ya uygulanan ambargo sebebiyle oluşacak yaklaşık 15 milyar avroluk gıda pazarındaki payın bir kısmını Türkiye olarak almayı hedeflediklerini söyledi.

Avrupalı firmaların ambargoya rağmen Rusya'ya gıda satma girişimleri olduğuna dikkati çeken Olpak, "Burada işin ilginç olanı, Avrupa bir taraftan Rusya’ya gıda ambargosu uygularken bir yandan da Avrupalı firmalar Türkiye üzerinden Rusya'ya gıda satmanın da peşindeler. Bunu da burada ifade etmek lazım" diye konuştu.

Rusya ile ilişkilerde gıda sektörünün yanında enerji nakil hatlarının da önemli olduğunu vurgulayan Olpak, "Rusya, TANAP ile başlamış olan serüveni aynı zamanda Güney Akım'ı iptal ederek Türkiye üzerinden, adını da hatta 'Türkiye Boru Hattı' bile koyabiliriz dediği bir projeye destek verdi. İkisi de bizim açımızdan olumlu gelişmeler diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

"Avrupa’daki krizin adım adım da olsa iyiye gideceğini düşünüyoruz"

Olpak, Avrupa ekonomisindeki zayıf büyüme ivmesinin yavaş yavaş artmasını öngördüklerini aktardı. Avrupa ekonomisindeki yavaşlamanın yeni olmadığını ve 2008 yılındaki krizle başladığını dile getiren Olpak, şöyle devam etti:

"Türkiye’nin bugün ihracat hacminin yüzde 50'ye yakını AB ile gerçekleşiyor. Bu noktada biz Avrupa'nın içinde olduğu bir yavaşlamayı Türkiye olarak kendi dengelerimiz açısından iyi görmeyiz. Ama bundan sonrasına bakıldığında özellikle bakın 2 gün önce Türkiye'nin büyüme rakamları açıklandı. Burada ihracatın büyümeye etkisinin çok pozitif olduğunu gördük. Böyle değerlendirildiğinde biz Avrupa'daki krizin adım adım da olsa iyiye gideceğini düşünüyoruz."

"İslami finans açısından bakıldığında İstanbul’un iyi bir potansiyeli var"

Olpak, İstanbul’un İslami finans merkezi haline gelmesi potansiyelini de değerlendirdi. Dünyada Londra ve New York olmak üzere iki finans merkezi olduğunu ifade eden Olpak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Birisi borsa noktasında, birisi ise diğer finansman enstrümanları noktasında ön plana çıkıyor. İslami finans açısından bakıldığında İstanbul'un iyi bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Tabii potansiyel, bizim de gerekli şartları getirmemize bağlı."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA