• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye Üçüncü Sırada
01 Nisan 2013 Pazartesi 09:18

Türkiye Üçüncü Sırada

Dünya genelinde işe alım beklentilerinin en güçlü olduğu ülkeler, Brezilya, Tayvan, Türkiye ve Hindistan oldu.

İnsan kaynakları danışmanlık şirketi Manpower tarafından yapılan ”İstihdama Genel Bakış Araştırması”na göre, dünya genelinde işe alım beklentilerinin en güçlü olduğu ülkeler Brezilya, Tayvan, Türkiye ve Hindistan oldu.

ManpowerGroup tarafından tüm dünya ile eş zamanlı yayımlanan 2013 yılı ikinci çeyrek araştırması, 42 ülkeden 66 binin üzerinde işe alım yöneticisinin katılımıyla yapıldı. Araştırmadaki ”net istihdam görünümü”, toplam istihdamda artış öngören işverenlerin yüzdesi alınarak ve bu yüzdeden gelecek çeyrekte iş yerlerinde istihdamda düşüş bekleyenlerin yüzdesi çıkarılarak hesaplandı.

Araştırma için Türkiye’den bin işverenle görüşüldü. Türkiye’deki katılımcıların yüzde 37’si, istihdam sayılarında artış, yüzde 9’u düşüş yaşanacağı, yüzde 54’ü değişiklik olmayacağı öngörüsünde bulundu.

İşe alım eğilimleri önceki çeyreğe kıyasla güç kazanırken, en yüksek işe alım eğilimi yüzde 36’lık net istihdam görünümü ile İç Anadolu Bölgesi’nde kaydedildi. İç Anadolu Bölgesi’ni yüzde 29 ile Akdeniz ve yüzde 26’lık görünümlerle Karadeniz ve Marmara bölgeleri izledi.

İşverenler yılın ikinci çeyreği boyunca 11 sektörde yeni ”istihdam fırsatları” tahmin ederken, en iyimser işe alım planları, net istihdam görünümlerinin sırasıyla yüzde 40 ve yüzde 37 artış olarak kaydedildiği inşaat ile elektrik, gaz ve su dağıtım sektörlerinde belirtildi.

”TÜRKİYE, EN HAREKETLİ İŞ GÜCÜ PAZARLARINDAN BİRİ" 

Yılın ikinci çeyreğinde de belirsizliğin, küresel işveren güveninde etkisini sürdürmesinin, istihdam beklentilerinin karışık bir yapı sergilemesine neden olduğu kaydedildi.

Araştırmaya katılan iş gücü piyasalarının işe alım planları, 21 ülke ve bölgede önceki çeyreğe kıyasla güçlenirken, 15 ülke ve bölgede çeşitli oranlarda düştü.

Dünya genelinde işe alım beklentilerinin en güçlü olduğu ülkeler, Brezilya, Tayvan, Türkiye ve Hindistan iken İtalya, İspanya, Yunanistan ve Hollanda en zayıf görünümlere sahip oldu.

Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, Türkiye’de işverenlerin yeni işe alım açısından çift haneli büyüme rakamları beklediğini gösterdiğini belirterek, ”Durgun ve ciddi güç kaybeden birinci çeyreğin ardından Türkiye, dünyadaki en güçlü ve en hareketli iş gücü pazarlarından biri olarak karşımıza çıkıyor” değerlendirmesinde bulundu.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA