• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye son 10 yılda sağlıkta reform yaptı
13 Ekim 2014 Pazartesi 10:32

Türkiye son 10 yılda sağlıkta reform yaptı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından hazırlanan raporda Türkiye'nin, DSÖ Avrupa bölgesindeki 53 üye ülkenin tamamı tarafından desteklenen "Avrupa Sağlık Politikası Sağlık 2020'yi ilk benimseyen Avrupa ülkelerinden biri" olduğu belirtildi.
Dünya Sağlık Örgütü tarafından Türkiye için hazırlanan "Bulaşıcı Olmayan Hastalıklarda Daha İyi Sonuçlar: Sağlık Sistemi İçin Zorluklar ve Fırsatlar" isimli raporda, Türkiye'nin son 10 yılda gerçekleştirdiği sağlık reformunda diğer ülkelerin kendilerine pay çıkarabilecekleri birçok ilham verici örneğe sahip olduğu belirtildi.
 
Bunların birçoğunun geçen yıllarda belgelendiği ifade edilen raporda, tütün ürünleri kontrolünde en iyi uygulamaları gerçekleştiren ülkelerden birinin "Türkiye" olduğu vurgulandı. Raporda, "Yeni yayımlanmış olan Lancet makalesi de Türkiye'nin kamu kaynaklarına bir taahhüt olarak evrensel sağlık sigortasına doğru büyük bir adım attığının altını çizmektedir" denildi.
 
Türkiye'nin, DSÖ Avrupa bölgesindeki 53 üye ülkenin tamamı tarafından desteklenen "Avrupa Sağlık Politikası Sağlık 2020'yi ilk benimseyen Avrupa ülkelerinden biri" olduğunun altı çizilen raporda, bu kapsamda sağlık, sağlıkta fırsat eşitliği ve sosyal belirleyicilere özen gösterildiği vurgulandı.
 
Birçok Avrupa ülkesi Türkiye'ye tanıklık edecek
 
Türkiye'nin Sağlık Bakanlığı Stratejik Planı'nın (2013-2017), ağırlıkla Sağlık 2020 çerçevesinde oluşturulduğu belirtilen raporda, şunlar kaydedildi:
 
"Sağlık 2020'nin stratejik öncelikleri arasında katılımcı yönetimin güçlendirilmesi, sağlığın sosyal belirleyicileri üzerine harekete geçme kapasitesinin artırılması, yaşam boyu sağlıklı hayatın teşvik edilmesi, sağlık için destekleyici ortamların oluşturulması ve daha insan merkezli sağlık sistemleri geliştirilmesi yer almaktadır.
 
Türk Stratejik Planı tasarlanırken, tüm bunlara birinci derece önem verilmiştir. Çoğu Avrupa ülkesi, Sağlık 2020 yaklaşımını erkenden benimseyen bir ülke olan Türkiye'yi ve bu öncü vizyonun Türk nüfusunun sağlık düzeyini ne kadar geliştireceğine ve sağlıkta fırsat eşitliğini nasıl etkileyeceğine tanıklık edecektir."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA