• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye rahatlamaya başladı!
29 Haziran 2010 Salı 19:27

Türkiye rahatlamaya başladı!

Vakıflar Bankası Baş Ekonomisti Serkan Özcan, Türkiye'nin finansal ve siyasi istikrarı sağlamayı başardığını söyledi.
Vakıflar Bankası Baş Ekonomisti Serkan Özcan, Türkiye'nin finansal ve siyasi istikrarı sağlamayı başardığını söyledi.
     Özcan konuşmacı olarak katıldığı Konya Sanayi Odası Meclis Toplantısı'nda küresel krizi değerlendirdi.
     Özcan, Türkiye'nin küresel krizde Avrupa ülkelerinden çok daha iyi performans gösterdiğini belirterek, ''Merkez Bankası'nın hali hazırda uyguladığı para politikasının doğru olduğunu düşünüyoruz. Hazine ve Maliye de çok başarılı bir politika izliyor. Bu nedenle Türkiye kamu maliyesi yönünden avantajlı bir konumdadır'' dedi.
     Türkiye'nin finansal ve siyasi istikrarı sağlamayı başardığını, ancak Türkiye için 'tasarruf' konusunun yüksek anlamda sürdürülebilir büyümenin önündeki en büyük risk olduğuna dikkat çeken Özcan, ''Türkiye'de büyümeyi sağlayacak üretim faktörleri mevcut. Ancak Türkiye'de yeterli sermaye yok. Bu sermaye istikrar döneminde yurt dışından çok ciddi bir şekilde sağlanmıştı. Bu yapının önümüzdeki dönemlerde de devam edebilmesi için, başka ülkelerden de sermaye girişinin sağlanması gerekmektedir. Örneğin, önümüzdeki dönemlerde Çin'den Türkiye'ye sermaye girişini sağlamayı konuşmalıyız'' diye konuştu.
     Türkiye'nin ilk defa global piyasalarda başlayan bir krizden az etkilediğini vurgulayan Özcan, ''2002 yılından önceki Türkiye, resesyon olduğunda, yani dünya ekonomisi durduğunda bile faizlerin arttığı, dövizin bir anda yüzde 100 değer değiştirebildiği bir ülkeydi. Ama bugün, siyasi, ekonomik, parasal ve mali istikrarı sağlamayı başardı. Bu sorunları iyi algılayamayan gelişmiş ülkeler, çok ciddi bir kriz yaşıyorlar'' şeklinde konuştu.
     Özcan, yaşanan küresel krizde ilk defa gelişmekte olan ülkelerin, gelişmiş ülkelerden daha yüksek performans gösterdiklerini, fakat durumun gelişmekte olan ülkeler için de 'dikensiz bir gül bahçesi' olmadığı tespitinde bulundu.
     Gelişmekte olan ülkelerin en büyük problemlerinin enflasyon olduğuna dikkat çeken Özcan, şunları kaydetti:
     ''Türkiye'nin enflasyon konusunda riski, Brezilya ve Çin'den daha az. Bu nedenle Türkiye'de faiz artışının yüksek seviyelerde olmasını da beklemiyorum. Uzun vadede Türk Lirasının güçlü kalacağını düşünüyorum. Elbette Türkiye'nin siyasi ve ekonomik bazı riskleri de bulunmaktadır. Ancak Türkiye, bunları aklıselim ile yönetebilecek düzeye ulaşmıştır.''
     Türkiye'nin Avrupa'nın yanı sıra, yeni pazarlara ihracat yapmasının da önemine değinen Özcan, ''Arap dünyasında gıda ve tarım ürünlerinde önemli bir paya sahip olabiliriz'' dedi.
     Programın ardından Konya Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Şekeroğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Vakıflar Bankası Baş Ekonomisti Serkan Özcan'a günün anısına ebru tablosu ve semazen figürlü kristal biblo hediye etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA