• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye, prangalardan kurtulursa, önü daha açık bir ülkedir
01 Temmuz 2010 Perşembe 13:53

Türkiye, prangalardan kurtulursa, önü daha açık bir ülkedir

MÜSİAD Konya Şubesi Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısında Türkiyede yaşanan son gelişmeler, artan terör olayları ve açıklanan

MÜSİAD Konya Şubesi Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı’nda Türkiye’de yaşanan son gelişmeler, artan terör olayları ve açıklanan 2010 yılı ilk çeyreğindeki büyüme rakamları değerlendirildi.

Toplantıda konuşan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, Türkiye’nin günden güne dış politikada güç kazandığını belirterek, konu ile ilgili şunları kaydetti: “Ülkemiz doğru dış politikalarla tüm dünyada saygınlık kazanarak, bölgede ve genelde sözü dinlenir ülke konumuna gelmiştir. Türkiye’nin küresel güç olmasında yapılan dış politikalar meyvelerini vermeye başlamış, ülkemiz bölgede etkinliğini arttırmıştır. Ardı ardına birçok ülke ile kaldırılan vize uygulamasına da bir yenisi daha eklenmiş ve Endonezya ile vizeler kaldırılmıştır. Bu kadar güzel gelişmelerin yanı sıra; doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tüm ülkelerle siyasi ve ekonomik ilişkilerini geliştiren ve geliştirmeye devam eden ülkemizde 2010 yılı ilk çeyreğindeki büyüme rakamları, ihracattaki artış ve işsizlikteki azalış da bunun bir göstergesidir” dedi.

Toplantı günü açıklanan büyüme rakamlarına ilişkin de görüşlerini açıklayan Başkan Korkmaz; 2010 yılı ilk çeyreğinde açıklanan 11,7’lik büyüme, Türkiye’nin 2010 yılı başında hızlı bir büyümeye girdiğinin göstergesidir diyerek; “açıklanan büyüme rakamlarına bakıldığı zaman 11,7’lik rakamın Türkiye için iç açıcı olduğu söylenebilir. OECD ülkeleri arasında 11,9’luk büyüme oranıyla ilk sırada yer alan Çin’in hemen ardından 11,7 ile Türkiye’nin geliyor olması ülkemizin büyüme rakamları konusunda sürdürülebilir, istikrarlı bir ekonomiye girdiğinin göstergesi olarak yorumlanabilir. Açıklanan ihracat rakamı da 2010 yılı Mayıs ayında, 2009 yılının aynı ayına göre ihracat % 34,5 artarak 9.885 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu başarı ülke ekonomisinde büyük rol oynayan sanayicilerimizi mutlu etmektedir. Ancak Türkiye’nin çok daha iyi rakamlarda olması gerekmektedir. Buna başaracak güç ve kapasitede olduğumuzu unutmamalıyız. Öte yandan Türkiye’nin dış politikada ki başarılarının bazı kesimler tarafından önünün tıkanmaya çalışıldığı da bir gerçektir. Türkiye olarak tam gaz ileri denildiği bir dönemde, ülkemizin önünün tıkanmaya çalışılması iyi niyet göstergesi değildir. Nitekim son zamanlarda artan terör olayları da buna işarettir. Ülke olarak terörle mücadele yerine ekonomi ile uğraşacak olsaydık, açıklanan büyüme rakamları daha da iyi yerlerde olacaktı. Terörle mücadele yerine ekonomi ile uğraşmanın yolu da terörün bitirilerek, daha fazla kan akmasını önlemek ve ekonomi adına adımlar atılmasını sağlamaktır.

Artan terör olaylarına da değinen MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, terörün bir an önce önüne geçilmelidir diyerek; terör; Türkiye’nin dış politika ve ekonomideki iyi gidişatın önüne geçmeye çalışanların bir oyunudur. Bu oyuna gelinmemeli, ülkemiz gücü ve inancıyla bu oyundan çıkmalıdır.  Yaşadığımız bu ciddi sancılar bizi tedirgin etmemelidir. Şu an ülkemizin yaşadığı sıkıntılar güzel günlerin habercisidir. Bu nedenle ülke menfaatine olacak her türlü müspet adımlara el ele vererek, birlik ve beraberlik içerisinde başta siyasilerimiz olmak üzere tüm kesimler destek vermeli, ortak akıl oluşturulmalıdır” dedi. Aslan Korkmaz; Siirt’in Pervari ilçesinde teröristlerin saldırısı sonucu biri Konya’lı olmak üzere şehit olan asker ve korucularımıza Allah’tan rahmet dileyerek, şehitlerimizin ailelerine ve milletimize başsağlığı diledi.

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA