• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye  karanlık ortama çekilmeye çalışılıyor
05 Temmuz 2014 Cumartesi 11:27

Türkiye karanlık ortama çekilmeye çalışılıyor

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, IŞİD tarafından alıkonulan tır şoförlerinin serbest bırakılmasına ilişkin, "Dün kurtulan şoför kardeşlerimiz gibi diğer vatandaşlarımızın da bir an önce sağ salim kurtulmalarını di

Türkiye'nin ekonomik karnesi parlak

Geçen yıl dünyanın önde gelen ülkelerinin ekonomik krizle mücadele ettiğini anımsatan Olpak, Türkiye'nin ise aynı dönemde pozitif süreç yaşadığını dile getirdi.

Olpak, aynı dönemde Türkiye'deki Gezi olayları ve beraberindeki gelişmelerin ülkede huzur ve istikrarı bozamadığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Tüm bu olumsuzluklara rağmen, geçen yıl yüzde 4 büyüdük. 2014'e ise felaket senaryoları, büyüme tahminlerinin aşağıya doğru revize edildiği ortamda girdik. MÜSİAD olarak ısrarla elimizdeki verilerin hiçbirinin büyümemizi aşağı yönde revize etmeye gerekli kılmadığını söylüyorduk. Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2014 yılının ilk çeyreğindeki yüzde 4,3'lük büyüme rakamları haklılığımızı ortaya çıkardı. Eğer ekonomi yönetimimiz iç piyasayı soğutma yönünde karar almazsa bu yıl da geçen yıldan daha düşük büyüme hedeflemiyoruz."

Türkiye'nin büyümesinde son iki çeyrekteki özel sektör yatırımlarının etkili olduğuna dikkati çeken Olpak, "Büyümemizi son iki çeyrektir olumlu yönde etkileyen özel sektör yatırımları bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,3 düştü. Bunun sebeplerinden bir tanesinin Merkez Bankasının ocak ayında almış olduğu radikal faiz artırımı kararının özel sektör yatırımları üzerindeki olumsuz etkisi olduğunu düşünüyoruz. Faizde yapılan yüzde 1,25'lik indirimin ise Merkez Bankasının gereğinden fazla ihtiyatlı tavrı olduğunu düşünüyor, daha radikal indirimin gerekli olduğu kanaatini düşünüyoruz" diye konuştu.

- Cumhurbaşkanlığı seçimi

Olpak, cumhurbaşkanı seçiminin milletin sağduyusu ile en doğru şekilde sonuçlanacağından emin olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin mevcut parlamenter sisteminin yapısında ve kurgusunda günümüzün insan odaklı dünyasındaki kuvvetler ayrılığı sisteminin, aslında kuvvetler ayrılığından çok kuvvetler kargaşası şeklinde tasarlandığını görüyoruz. Diyoruz ki 'bu sistemin ana unsurları yeniden değerlendirilmeli ve milletimizin hak ettiği sistem tekrar uygulamaya alınmalıdır.' Bunu ifade etmekten ve uygulamaktan kaçınmak, sorunlarımızı ötelemekten başka anlam taşımayacaktır. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Türkiye'nin önündeki en önemli gündem maddesinin bu olduğunu düşünüyoruz."

Cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkeye büyük hizmetler yaptığını, ülkenin siyasi hayatında önemli bir isim olduğunu anlatan Olpak, "Son iki adaydan sonra adaylığını açıklayan Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylığıyla seçim sürecinin milletimize hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz" şeklinde görüş belirtti.

İftar programına Konya Valisi Muammer Erol, oda ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile davetliler katıldı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA