• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye Kamu-Sen’e saldıranlara tokat gibi cevap!
13 Eylül 2015 Pazar 13:55

Türkiye Kamu-Sen’e saldıranlara tokat gibi cevap!

Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Hüsamettin Şenel gündeme dair açıklamlarda bulundu.

Şenel'in açıklaması şöyle:

"Ülkemizin zor günlerden geçtiği, belki de tarihinin en ağır saldırılarıyla karşı karşıya kaldığı, terör belasının nice ocakları söndürdüğü şu günlerde, bütün milletimizin yüreği yanar, analar kan ağlarken sığ tartışmalardan, parasal ve sendikal konulardan ne kadar uzak durmaya çalışsak da kerameti kendinden menkul bazı yazar bozuntuları boş durmamakta, satılık kalemlerinin zehrini Türkiye Kamu-Sen’e akıtmaya çalışmaktadırlar.

Kamu-Sen İJl Temsilcisi Şenel, konu hakkında yaptığı yazılı açıklamasında şu sözlere yer verdi.”Bizler bütün enerjimizi, Devletimizin bekası; milletimizin birliğinin, vatandaşlarımızın huzurunun korunması için harcamaya çalışır, bu yönde eylemler gerçekleştirirken meydanı boş bulan bir kısım zevat, toplu sözleşme görüşmeleri üzerinden, yalan, yanlış ve iftira içerikli yazılarıyla Konfederasyonumuza saldırmaktadır.

Türkiye Kamu-Sen olarak saygı ve ahlâk sınırları çerçevesinde kalan ve içinde yalan barındırmayan her eleştiriyi hoşgörü ile karşılarız. Buna karşın Asım Gözükara isimli bir şahıs, kamudanhaber.com sitesinde, “Memur-Sen’in İşi Zor” başlığıyla kaleme aldığı yazıda, Konfederasyonumuzu karalayarak Memur-Sen’in kamu görevlilerine yaşattığı ikinci büyük toplu sözleşme hezimetinin üstünü kapatmaya çalışmış ancak kültür seviyesinin düşüklüğü, bilgi düzeyinin eksikliği nedeniyle çuvallamıştır.

Her satırında birilerinden aldığı siparişin izlerinin görüldüğü yazısında bu kişi, yetkilendirilmiş konfederasyon Memur-Sen’in toplu sözleşme kazanımlarını(!) göklere çıkarırken, Türkiye Kamu-Sen’in taleplerini ve mücadelesini ise değersizleştirme gayreti içine girmiştir. Her ne kadar ülkemizin ilk memur sendikaları konfederasyonu olan Türkiye Kamu-Sen’in verdiği mücadele, birkaç kapı kulunun yalanlarıyla değersizleştirilemeyecek kadar büyük olsa da kamuoyunda ortaya çıkması muhtemel yanlış anlaşılmaların giderilmesi zaruri hale gelmiştir.

Bu noktada yetkilendirilmiş konfederasyonun toplu sözleşme görüşmelerinde 2016 yılı için %6+5 ve 2017 yılı için %3+4 oranındaki maaş artışını başarı olarak nitelendiren anlayışla, sendikacılık ve hak mücadelesi bağlamında bir tartışmaya giremeyeceğimiz açıktır.

Son bir ayda yalnızca dolar kurunda %10’un üzerinde artış yaşanan ülkemizde keşke bu zat, 2013 toplu sözleşme hezimeti nedeniyle memurlarımızın ve emeklilerimizin 2014 ve 2015 yıllarında yaşadığı kayıpların oranını bilseydi.

Memur-Sen’in toplu sözleşme görüşmelerinin bir safhasında, Bakan’dan izin isteyerek ayağa kalkmasını ve ardından “%3+3 müzakere edilemez” diyerek kimseye bir şey söylemeden toplantı salonundan çıkmasını, masayı terk etmek olarak ifade eden kişi, Türkiye Kamu-Sen’i masayı terk etmemekle suçlayacağına, keşke Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un “Madem ortak eylem istiyorsunuz, madem masadan kalkmak istiyorsunuz, o zaman işte meydan; haydi hep beraber masayı terk edelim!” teklifinin, hangi gerekçelerle Memur-Sen nezdinde karşılık bulmadığını açıklasaydı. Bu kimse, Memur-Sen’i diğer konfederasyonlarla işbirliği yapmak istiyor gibi göstereceğine keşke, 4688 sayılı Kanun uyarınca görüşmelere katılan konfederasyonların o masada olmasını Memur-Sen’in neden içine sindiremediğine de bir açıklık getirseydi.

Türkiye Kamu-Sen’i daha önce karar altına alınmış konuları masaya getirmekle suçlayan bu kişi, keşke daha önce kaç konunun karar altına alındığı halde uygulanmadığına ve kaç kez görüşüldükten sonra hayata geçirildiğine dair bilgi sahibi olsaydı. Keşke, bu yılki toplu sözleşme görüşmelerinin en büyük kazanımlarından biri olarak gösterilen, 2005 yılından sonra göreve başlayanlara ilave bir derece verilmesi konusunun, daha önce kaç kez karar altına alındığını bilseydi.

Memur sendikacılığının gelişiminden dahi bihaber olan bu kiralık kalem, hiç olmazsa 2012 yılından beri yapılan toplu sözleşme görüşmelerinin tutanaklarına bir göz atsaydı. Keşke bu kendini bilmez, Kamu Görevlileri Danışma Kurulu toplantılarının temelinin, toplu sözleşme görüşmelerinde ele alınmayan ve kapsam dışı olarak kabul edilen konular olduğunun bilincinde olsaydı.

Keşke bu kişi, kanun hükmünde olan toplu sözleşme metnine “üzerinde çalışma yapılacak” gibi muğlak ifadelerin konulamayacağını, aksi takdirde toplu sözleşmenin hukuki bir metin olmaktan çıkıp bir “temenniler manzumesine” dönüşeceğini anlasaydı.

Keşke bu zat, 4/C’lilerin mahkeme yoluyla kazandığı 550 lira tutarındaki ek ödemelerin, toplu sözleşme yoluyla 150 lira ile sınırlandırılmasının ve 4/C’lilerin bunun dışındaki tüm sair ek ödemelerden mahrum bırakılmasının, yaşanan hak kayıplarının nasıl bir başarı örneği olduğunu da belirtseydi.

Bu sözde yazar, Ali Yalçın’a methiyeler düzmeyi, İsmail Koncuk’u karalamayı yazarlık sanacağına, keşke İsmail Koncuk’un 3 yıl şartının kaldırılması için verdiği mücadeleyi ve daha önce yetkililerden söz aldığını da yazabilecek cesareti gösterseydi.

O zaman Türkiye Kamu-Sen, her ne kadar kalemini ve köşesini ihaleye çıkarmış da olsa bu kişiyle sendikal bir tartışmaya girerdi. Ancak, bu zatın sendikacılığın yanı sıra sosyal bilimler ve istatistik gibi konularda da kör cahil olduğunu üzülerek görüyor, okuduğunu anlamakta dahi güçlük çekenlerin, nasıl kamu görevlilerine hitap eden internet sitelerinde köşe tuttuklarına şaşıyoruz. Öyle ki, Türkiye Kamu-Sen’in 20 yılı aşkın süreden beri yapageldiği asgari geçim çalışması, akademik araştırmalara bile konu olmuşken; bu zatın yoksulluk çalışmaları hakkında teknik bilgi sahibi olmayanların anlayabileceği düzeye indirgenmiş, basın açıklaması metnimizi dahi anlayamayarak bizleri karalamaya çalışmasına yalnızca gülüp geçiyoruz.

Aileleriyle birlikte 20 milyona yakın vatandaşımızı 2014 yılında 123 lira, 2015 yılında ise yaklaşık ortalama 191 lira zamma mahkûm eden, 2016 yılı için %33 zam talep edip %6+5’e tav olan, 2017’de ise bütün ekonomik belirsizliklere rağmen %3+4’e “Evet” diyenleri kahraman yapmaya çalışan bu sözde yazarı kamuoyunun takdirine sunuyoruz."
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA