• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye, İslam dünyasının yeni lideri
22 Haziran 2010 Salı 07:32

Türkiye, İslam dünyasının yeni lideri

ABDin önde gelen etkin gazetelerinden New York Times'ta Princeton Üniversitesi öğretim üyesi Bernard Haykel ve doktora öğrencisi Elliot Hen-Tov tarafından kaleme alınan bir yazıda,
Gazze'ye uygulanan ablukanın gevşetilmesi ya da kaldırılmasının Türkiye'nin zaferi olarak görüleceği kaydedilen makalede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarının hem seçmenlerine, hem de İslam dünyasına çekici geldiği, Erdoğan'ın Filistin davasının baş savunucusu durumuna geldiği görüşü savunuldu. İran'ın nükleer meselesi konusunda, Türkiye'nin Brezilya ile birlikte giriştiği çabalarla da Müslüman dünyasının takdirini aldığının ifade edildiği yazıda, Türkiye'nin Araplar için hem yatırım, hem turizm merkezi olduğu, Orta Doğu'nun uzun zamandır Türk mallarıyla dolup taştığı belirtildi.

ABD'nin etkin gazetelerinden New York Times, Türkiye'nin İslam dünyasının yeni lideri olarak ortaya çıktığı yorumunu yaptı. Princeton Üniversitesi öğretim üyesi Bernard Haykel ve doktora öğrencisi Elliot Hen-Tov tarafından kaleme alınan "Türkiye'nin Kazancı, İran'ın Kaybı" başlıklı yazıda, "Mavi Marmara" olayının ardından İran'ın küresel düzeyde ortaya çıkan İsrail karşıtı havadan büyük yarar göreceğinin tahmin edildiği, ancak sonucun böyle olmadığı belirtildi.

Yazıda, bu olayın ardından İran'ın etkisinin azaldığı, Türkiye'nin ise "modern, demokratik, uluslararası alanda saygı gören, İsrail'e ve ABD'ye karşı çıkabilen bir ülke olarak sürpriz bir şekilde yeni bir rol üstlendiği" görüşüne yer verildi.

Gazetenin yazısında, pek çok Amerikalının uzun zamandır müttefiki olan Türkiye'nin son dönemdeki davranışından dolayı kendilerini ihanete uğramış hissedebileceği, oysa güçlü bir Türkiye'nin Sünni Arap dünyasında liderlik rolü üstlenmesinden ABD'nin yarar göreceği yorumu yapıldı.
Gazze'ye uygulanan ablukanın gevşetilmesi ya da kaldırılmasının Türkiye'nin zaferi olarak görüleceği kaydedilen makalede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarının hem seçmenlerine, hem de İslam dünyasına çekici geldiği, Erdoğan'ın Filistin davasının baş savunucusu durumuna geldiği görüşü savunuldu.

New York Times'ın yorumunda, önemli Arap entelektüellerin, "İran'ın devrimci Şiiliği" ile "Suudi Arabistan'ın hem sıkı, hem de siyasi açıdan etkisiz Vahabizmi" arasında kalmaktan rahatsız oldukları, Türkiye'nin Arap dünyasına liderlik etmesini umdukları görüşüne yer verildi.

İran'ın nükleer meselesi konusunda, Türkiye'nin Brezilya ile birlikte giriştiği çabalarla da Müslüman dünyasının takdirini aldığının ifade edildiği yazıda, Türkiye'nin Araplar için hem yatırım, hem turizm merkezi olduğu, Orta Doğu'nun uzun zamandır Türk mallarıyla dolup taştığı belirtildi.

"Türkiye'nin Arapların kalplerini, akıllarını ve ceplerini kazanırken, İran'ın işinin giderek zorlaştığı" yorumu yapılan yazıda, Batılılaşmış, rehafa kavuşmuş ve demokratik bir ülkenin İslam dünyasının öncüsü olmasından ABD'nin "kazanacağı çok şey olduğu" görüşüne yer verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA