• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye, İslam Birliğinin temelini atıyor
27 Eylül 2010 Pazartesi 12:20

'Türkiye, İslam Birliği'nin temelini atıyor'

Yeni Şafak gazetesi yazarı Hakan Albayrak, alternatif Ortadoğu dörtlüsü toplantısını yazdı. İşte Albayrak'ın İslam Birliği'nin nüvesi olarak gördüğü toplantı:

"Nasıl ki Fransa-Almanya entegrasyonu Avrupa Birliği'nin çekirdeğinioluşturuyorsa, Türkiye-Suriye entegrasyonu da Ortadoğu çapında bir birliğinçekirdeğini oluşturacaktır" deyip duruyorduk, ama bu kadar az zamanda bukadar çok yol alınabileceğini doğrusu tahmin etmemiştik.

Bundan 10 sene evvel Türkiye ile Suriye henüz birbirini yoklamaklameşguldü...

Bundan 5 sene evvel Türkiye ile Lübnan arasında kayda değer bir ilişkiyoktu...

Bundan 2 sene evvel Türkiye ile Ürdün arasında vizelerin kaldırılması gibi şeylersöz konusu bile değildi...

Bundan 1 sene evvel Lübnan ile Suriye arasında kan davası vardı...

Bundan altı ay evvel Ürdün'ün Suriye ile aynı 'pakt'ta yer alması hayal bileedilemezdi...

Cenab-ı Hak, 100 yıllık zaman kaybını bir an evvel telafi etmemiz içinzamanı hızlandırdı adeta.

Bölgesel entegrasyon süreci başdöndürücü bir hızla ilerliyor.

Geçen Haziran ayında İstanbul'da bir araya gelen Türkiye, Suriye, Lübnan veÜrdün dışişleri bakanları "Yüksek Düzeyli Dörtlü İşbirliği Konseyi"anlaşması imzalamaya ve bir "serbest ticaret ve serbest vize bölgesi"oluşturmaya karar verdiklerini açıklamışlardı.

Temmuz ayının sonunda dört ülkenin ticaret bakanları toplandı ve Türkiye ileLübnan arasında serbest ticaret anlaşması paraf edilerek "ortakalan"a doğru ilk somut adım atıldı.

Dün de, Birleşmiş Milletler toplantıları münasebetiyle ABD'nin New Yorkşehrinde bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye DışişleriBakanı Velid Muallim, Lübnan Dışişleri Bakanı Ali Eşşami ve Ürdün DışişleriBakanı Nasır Cevde, Türk Evi'nde yaptıkları toplantının ardından,"ticaret, enerji, ulaştırma ve turizm alanlarında dörtlü işbirliği"kararı aldıklarını ilan ettiler.

Basına verdiği beyanatta "Son derece verimli ve mükemmel bir toplantıyaptık" diyen Davutoğlu, aldıkları kararı hayata geçirmek için bir eylemplanı hazırladıklarını bildirdi.

Plana göre;

Dört ülkenin ticaret, enerji, turizm ve ulaştırma bakanları Kasım ayındakendi aralarında toplanacaklar...

Ulaşım sektöründeki işbirliğini Ürdün, enerji sektöründeki işbirliğiniSuriye, turizm sektöründeki işbirliğini Lübnan ve ticaret sektöründekiişbirliğini Türkiye koordine edecek, ilgili toplantılar da bu ülkelerinbaşkentlerinde düzenlenecek...

Ticaret, enerji, ulaştırma ve turizm bakanlarının toplantılarından sonra 4dışişleri bakanı yeniden bir araya gelip gelişmeleri değerlendirecek...

Ve...

Gelecek sene Ocak ayı başlarında -muhtemelen İstanbul'da- bir zirvetoplantısı düzenlenecek...

Davutoğlu'nun projeksiyonu:

"O zirvede bu ekonomik bölgenin uygulandığını açıklayacağız. Umarız busadece bu 4 kardeş ülke için değil, bütün bölge için çok iyi bir haberdir. Buyüzden bizim işbirliğimiz dışlayıcı değil. Tam tersi tüm dost ülkelere açığız,onlar bize ya tam üye olarak ya da sektörel ve proje temelinde katılabilirler.Bu işbirliği tüm dost komşu ülkelere açık olacaktır. Kurduğumuz işbirliğimekanizması ile, tarihin doğal akışı içinde bölgedeki toplumları yenidenbirleştirmeyi, onları refah ve istikrar dolu bir geleceğe ulaştırmayıhedefliyoruz... Suriye, Ürdün ve Lübnan dışişleri bakanlarına hem bu işbirliğihem de mükemmel toplantı için minnettarım."

Bir gazetecinin sorusu:

- Sekretarya kurulacak mı?

Davutoğlu'nun cevabı:

- Bu değerlendirilecektir, ama en öncelikli mesele yapısal değil eylemsel.Biz harekete geçeceğiz, sadece konuşmayacağız, başarmak için hareketegeçeceğiz.

Gazeteci:

- Sözkonusu işbirliği model olarak Avrupa Birliği örneğini mi alacak?

Davutoğlu:

- Bu 4 ülke arasındaki ilişkiler derin tarihi temellere dayanıyor. Binlerceyıldır aynı coğrafyayı paylaşıyoruz. Avrupa Birliği, tabii, ekonomik işbirliğiiçin iyi bir model, ona da bakabiliriz, ama bu işbirliği bizim doğaltarihimizin bir sonucu.

Tarihi paylaştığımız ve inşallah geleceği de paylaşacağımız ülkelerindışişleri bakanlarının yorumlarına gelince...

Lübnan Dışişleri Bakanı Ali Eşşami:

"Son derece mükemmel bir işbirliği ve toplantı..."

Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cevde:

"Bu 4 sektöre bakıldığında 4 ülke arasında çok büyük işbirliğipotansiyeli olduğu görülür... Bölgesel işbirliği vizyonu bölgedeki dostülkelerin de katılımını gerektirecektir..."

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim: "Türkiye ile Suriye demir yoluile birbirine bağlı. Şimdi bu demir yolu Marmaray projesi sayesinde Londra'yakadar uzanacak. Aynı tren Şam'dan Amman'a gidiyor. Oradan Akabe'ye ve sonolarak Mekke'ye ulaşmasını umuyoruz. Bu bizim gerçek olmasını dilediğinizhayalimiz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA