• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye İranla tarımı konuşuyor
16 Mayıs 2010 Pazar 09:40

Türkiye İran'la tarımı konuşuyor

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, İran ile tarım alanındaki işbirliğinin düne göre çok daha iyi olduğunu, ancak iki ülkenin potansiyellerinden tam yararlanılmadığını söyledi...
Bakan Eker, 3. DönemTürkiye-İran TarımYürütmeKomitesi Toplantısınakatılmak üzere geldiği Tahran'da ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İki ülkenin tarım alanındaki işbirliğinindahaileri götürülmesi için yapılabilecekleringörüşmelerde ele alınacağını kaydeden Eker, ''Bugün geçmişte olduğumuzdan çokdaha iyi bir noktadayız, ancak bu potansiyelimizin tamamını kullandığımız anlamına gelmez. Önümüzde henüz kullanılmamış çokbüyük bir potansiyel var'' diyekonuştu.

Eker,Türkiye ve İran arasında ortavadede ulaşılması öngörülendış ticaret hacminin 30 milyardolar olarak belirlenmesi hedefi ve tarımındaki ticaret hacminin hatırlatılması üzerine şunları kaydetti:

''Bu meselelerikonuşmak veçözüm üretmek için buradayız.Türkiye ve İran arasında tarımsal konularda işbirliğiningeliştirilmesi gerekbitkisel üretimle ilgili gerek hayvansal üretimle ilgili gerek tarım sektörünün diğer girdileriyle ilgili yapabileceğimiz çok sayıda bulunduğuna iki ülkenin siyasi otoriteleri inanıyor.''

Türkiye ve İran arasında 2009'dakidış ticaret hacminin 5,5 milyardolar civarında olduğunu belirten Eker, tarımsal alandaki ticaretin ise 183 milyondolar olduğunu söyledi.

''İki ülkeninihtiyacı olup birbirinden değil de başkalarından aldığı tarımsal ürünlervar.Daha uzak yerlerden alıyoruz'' diyen Bakan Eker, ''Bunun nedenlerini araştırıp bunlaraçözümbulmak için buradayız. Muhtelifnedenleri var. Bunu çözmek, bu sorunları gidermek ve ikiülke için dedaha iyi bir noktaya getirmek için bu toplantıları, çalışma gruplarını gerçekleştiriyoruz'' ifadelerini kullandı.

Türkiye ile İran'ın bu konuda ikili ilişkilerinigeliştirmesinin yanısıra İKT ve D-8 ülkeleri platformunda da müşterek çalışmaları olduğunu kaydeden Eker, ''İlişkileringeliştirilmesi sadece ikiülke halkını değil, tüm İslam alemini hattabölgedeki tüm diğer ülkeleri ilgilendiren bir meseledir'' dedi.

Bakan Eker, iki ülkenin hayvansal,bitkiselürünlerde hatta balıkçılık konusndabirbirine aktaracağı çok konu olduğunu söyledi.

İkiülke arasında anlaşmalar ve yatırımlar olduğunu belirten Eker, ''ÖrneğinTürkiye'nin çiftçikuruluşları, kooperatifleri İran'da 680 milyondolarlık bir yatırım gerçekleştirdiler, tesis aldılar'' diyekonuştu.

İlişkilerindaha dageliştirilmesinin mümkün olduğunu ifade eden Eker, ''Umuyorum bu toplantı bütün bu ilişkilerindaha iyi bir noktaya gelmesine vesile olur'' dedi.

Tarım Bakanı olarak İran'da ikinci kez bulunmaktan duyduğumemnuniyeti dile getiren Eker, yakınlık, ilgi vedavetten dolayı İranlı Bakana teşekkür etti ve kendisini Türkiye'de görmek istediğini söyledi.

-''ANLAŞMALARINYÜRÜRLÜĞE GİRMESİ İLİŞKİLERİGELİŞTİRİR''-

İran Tarım Bakanı Sadık Haliliyan, iki ülkenin tarım alanındaki anlaşmalarınınyürürlüğe konulmasıyla bu konudaki işbirliği ve ilişkilerindaha da gelişeceğini söyledi.

Tarım ve hayvancılık alanında iki ülkenin tecrübelerinipaylaşmasının önemli olduğunu kaydeden Haliliyan, İran veTürkiye'nin bu alanlarda ilişkileri dahadageliştirmesinin İKT, D-8 ve EİTüyeleri için örnek teşkil edebileceğini belirtti.

Haliliyan, iki ülkenin birçok alandaki ilişkilerinin çok iyi düzeydegeliştiğini, ancak bunun tarım alanında istenilen düzeyde olmadığını ifade etti.

Türkiye ve İran'ın yüz ölçüm, coğrafikonum, nüfus,doğal kaynaklar ve teknolojik açıdan önemli bir yerde olduğunu belirten Haliliyan, ''Tarımda birbirimizinihtiyaçlarını karşılayabiliriz'' dedi.

İranlı Bakan, hayvancılık ve balıkçılığın yanısıra iki ülkenin tarım alanında uluslararası boyuttaişbirliği yapabileceğini söyledi.

Haliliyan, kuraklık ve iklimdeğişikliği alanlarında daTürkiye ve İran'ın işbirliği yapabileceğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Davutoğlu’ndan Konyaspor’a tebrik
  • Konya'da otomobil aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 1 yaralı
  • Konya'da terör operasyonu! 8 PKK'lı gözaltında...
  • Hançerli, Yaşlılara Saygı Haftasını kutladı
  • Hançerli'ye ziyaret

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA