• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye ile İran ilişkilerinde yeni dönem
26 Kasım 2010 Cuma 13:12

Türkiye ile İran ilişkilerinde yeni dönem

Financial Times' ın yorumu Türkiye ve İran'ın ilişkilerinin süpergüçleri kıskandıracak cinsten olduğu şeklinde oldu...
Dünyaca ünlü Financial Times Gazetesi, Türkiye ve İran arasındaki ilişkilerin sıcak ve samimiliğinin bu ülkeleri yeni bir ticari merkez haline getirdiğini ve buna Amerika birleşik Devletlerinin çok kızdığını yazdı. Türkiye ve İran ilişkilerine geniş yer verilen gazetede bakın hangi tespitlerde bulunuldu...

Ankara'daki Hükûmet Tahran ile Olan Ekonomik İlişkilerini Geliştiriyor ve ABD'yi Kızdırıyor

Türkiye ABD'nin kendisini uyarmasından pek etkilenmiş gözükmüyor. Dün İstanbul'da gerçekleştirilen Adabank'ın satışı ile ilgili bir ihaleye İran da katıldı. İran'ın Türkiye'de bir bankaya sahip olması, uluslararası izolasyon altında bulunması -özellikle ABD'nin İran'a ambargo uyguladığı biliniyor- nedeniyle, kendisi için olumlu bir durum olacaktır. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, yapılan teklifleri düşük bulduğu için ihale tekrarlanacak.

Washington ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükûmetinin Tahran ile ilişkilerini geliştirmesinden rahatsızlık duyuyor. NATO üyesi Türkiye, İran ile ticarette gittikçe bir merkez ülke hâline gelmeye başlıyor. İran'ın başka ticari ortakları ABD'de takibata uğrayacakları endişesiyle ülkeyle ticaretten çekiniyorlar.

İran'ın Türkiye'ye gerçekleştirdiği ithalatın 2010 yılı itibarıyla büyük ölçüde arttığı dikkat çekiyor. Türkiye'nin İran'dan petrol ve doğal gaz ithal ettiği biliniyor. İran ile ekonomik ilişkilerde bulunan iş adamı Mehmet Koca, İran'a yaptırım uygulanıyor olmasının Türkiye'de psikolojik olarak olumsuz etki yarattığını söylüyor.

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Amerikalıların İran konusunda çok fazla hassas olduklarını belirtirken, buna rağmen Türk bankalarının BM'nin yaptırım kararına uyduklarını vurguladı.

İran'ın Türkiye'de Mellat adlı bir bankaya sahip olduğu biliniyor. Söz konusu banka BM'nin yaptırım listesinde yer alıyor ve İstanbul, Ankara ve İzmir'de şubeleri bulunuyor.

Hamburg'taki İran-Alman Ticaret Odası yetkilisi Michael Tockuss, Almanya'daki bankaların İran ile doğrudan ticari ilişkilerini bitirdiklerini ve bu bakımdan Türkiye'nin yeni bir seçenek olduğunu düşünüyor. İran ile gerçekleştirilen ticaretin Türkiye üzerinden yapılması gittikçe gündeme gelmeye başlıyor.

 

 
Timeturk

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Davutoğlu: "Allah'tan rahmet diliyorum"
  • Konya tarım fuarına hazır!
  • Selçukya Sohbetleri'nde Çanakkale Zaferi konuşuldu
  • Usta: "Başımız sağolsun"
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA