• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye ile AB tarımı karşılaştırıldı
07 Mayıs 2009 Perşembe 14:18

Türkiye ile AB tarımı karşılaştırıldı

Konya'da Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu ve Konya AB Bilgi Bürosu tarafından organize edilen AB Tarım ve Hayvancılık Politikaları ile Türkiyedeki Uygulamalar konulu eğitim semineri düzenlendi.
Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu ve Konya AB Bilgi Bürosu tarafından organize edilen “AB Tarım ve Hayvancılık Politikaları ile Türkiye’deki Uygulamalar” konulu eğitim semineri Karapınar Ticaret Borsası’nda düzenlendi.
 
Seminere konuşmacı olarak katılan Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal, Türkiye AB ilişkileri ve tarım, Türkiye-AB tarımının karşılaştırması konusunda katılımcılara ayrıntılı bilgi verdi.
 
Türkiye ekonomisindeki sorunların tarım sektöründeki sorunlar, tarımdaki sorunlarında örgütlenme sorunu giderilmeden çözülemeyeceğine dikkat çeken Prof. Dr. Uysal, AB ve küresel rekabet için Türkiye ve Konya tarımında yeniden yapılanmanın şart olduğunu, üretimde, pazarlamada ve politikaların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.
 
Avrupa Birliği’nin ortak tarım politikasının amaçları hakkında da bilgi veren Uysal, “AB ortak tarım politikası ile ürün arz güvenliğini ve istikrarını, çiftçilerin gelirini artırmayı, teknik gelişme ve istihdam artışını, piyasada istikrarı ve tüketiciye makul fiyatla ürün sağlamayı amaçlamaktadır. AB tarım ve hayvancılık politikalarında reformların sonuçları, bilinçli, çevreye saygılı, kaliteli, sağlıklı, verimli, hayvan refahını dikkate alan, piyasa sistemiyle uyumlu-rekabetçi, bütçe üzerindeki yükü düşük, kırsal kalkınma öncelikli stratejidir” şeklinde konuştu.
 
Seminerde Konya AB Bilgi Bürosu Koordinatörü Yasemin Telli’ de katılımcılara büro olarak gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA