• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye için müthiş fırsat: Afrika pazarı
24 Mart 2011 Perşembe 13:46

Türkiye için müthiş fırsat: Afrika pazarı

Konya Sanayi Odası, Konyanın ihracatını artırmayı hedefleyen toplantılar düzenlemeye devam ediyor.

Konya Sanayi Odası, Konya’nın ihracatını artırmayı hedefleyen toplantılar düzenlemeye devam ediyor. Konyalı firmaların ihracatına katkıda bulunmak amacıyla ikili görüşmeler ve seminerler düzenleyen Konya Sanayi Odası’nda “Güney Afrika Cumhuriyeti İş Fırsatları” konulu seminer düzenlendi. Seminere katılan DEİK Türk-Güney Afrika İş Konseyi Başkanı Tamer Taşkın, Afrika pazarının Türkiye için müthiş fırsatlar içerdiğini belirtti ve bazı konularda da sanayicileri uyardı.

Konya Sanayi Odası’nda düzenlenen seminerde Güney Afrika ve Afrika’nın tamamıyla ilgili bilgiler veren DEİK Türk-Güney Afrika İş Konseyi Başkanı ve Güney Afrika Cumhuriyeti İzmir Fahri Başkonsolosu Tamer Taşkın, 54 ülkenin bulunduğu Afrika’da 1 milyar insan yaşadığını ve iğneden ipliğe her şeyin ithal edildiğini vurguladı. Türkiye’nin Afrika’da son derece itibarlı olduğunun altını çizen Taşkın, “Afrika’da Türk’üm dediğinizde herkesten itibar görürsünüz. Türk iş adamının, Türk ürünlerinin itibarı ve güvenirliliği yüksek. Konya, otomotiv yan sanayi, makine imalat sanayi, gıda gibi pek çok sektörde Afrika’ya mal satabilir” şeklinde konuştu.

Afrika’nın en büyük ithalatçılarının Hintliler ve Lübnanlılar olduğunu kaydeden Taşkın, Afrika ile ticaret yapmayı düşünen iş adamlarına bir de tavsiyede bulundu:

“Afrika’yla iş yaparsanız paranızı peşin alın. Hesabınıza havale gelsin, onlar size güvensin.”

Ticaret savaşları engeller 
Seminerin açılış konuşmasını yapan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahir Şahin ise, ülke tanıtım toplantılarının çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

Ülkeler arasındaki ticaretin, ülkelerin ekonomilerine ve kalkınmalarına katkıda bulunmanın yanı sıra, dostluk ilişkilerini de geliştirdiğini, hatta savaşları engellediğini söyleyen Şahin, “Küresel kriz, dünya ekonomilerinde ciddi eksen kaymaları yaratırken, bu rüzgar Türkiye gibi Afrika ülkelerinin de potansiyelini ve önemini artırmıştır. Ancak her iki ülke de fırsatları kaçırmamalıdır. Türkiye ve Güney Afrika arasındaki 3 milyar dolarlık ticaret hacminin, çok daha yüksek rakamlara ulaşacağından eminim” diye konuştu.
 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA