• Konya3 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye için dönüşüm vakti

06 Ağustos 2014 Çarşamba 11:02
Türkiye için dönüşüm vakti
 
  Gelecek hafta bugün Türkiye için yepyeni bir döneme geçmiş olacağız inşallah. Yep yeni bir dönem derken, eski dönemden kasıt, cumhuriyet kuruluşuna kadar olan dönem. Çok abartılı, fazla iddialı, sırıtan bir tarafgirlik olarak düşünen olabilir ancak 10 Ağutos Cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye için yepyeni bir dönemin başlangıcı olacak. 
 
Sadece Türkiye için olsa bu kadar iddialı bir tanımlama gerçekten fantastik olurdu. Ancak son “Gazze” katliamında da gördük ki, Türkiye olmadan ne İsrail yola gelecek ne Gazze kurtulacak. Olaya  diğer İslam ülkeleri ve İran’ın, Gazze katliamına verdikleri tepkilere bakarak daha net karar verebilirsiniz. Artık İsrail’in yaptıklarının anlatılacak tarafı kalmamış, insanlık için sadece utanç kalmışken, İran ve Suudi Arabistan’ın bu katliam konusunda ne gibi açıklama yaptıklarını hatırlıyor musunuz? Cevap yok. Çünkü açıklama yok.
 
İşte İslam dünyası için  ırk ve mezhepsel vesayet bu kadar dominat algı oluşturmuş, Müslüman müslümanı boğazlarken tekbir getiriyor ve sanki bazı merkezler (Cidde,Tahran, Londra, Washington) bu yaşanlara içten içe destek veriyorsa, artık bu oyunu bozacak ve “Müslümanlar kardeştir” diyecek ve bu söylemini inanarak savunacak biri lazım.
 
Siz, Gezi kalkışması ve 17 Aralık operasyonun bu merkezlerin haberi olmadan yapıldığını mı düşünüyorsunuz? Elbette değil. Hatta tüm bu operasyonlar sadece 10 Ağustos seçimini etkilemek, Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Tayyip Erdoğan’ı Türk siyasetinin dışına itmek içindi. Çünkü Yeni Türkiye’nin algı ve duruşu uluslar arası güçlerin tüm hesaplarını bozacak ve her türlü senaryoları çökecekti.  Şuna inanın, Eğer Tayyip Erdoğan sadece Türkiye ile yetinse, bölgesel ve global hedefleri olmasa, onlara göre kendi küçük ülkesini O’na bırakıp, eski kadrolarla yoluna devam etmesinden hiç rahatsız olmazlardı.
 
Yeni Türkiye’nin kurulmasında en önemli faktörlerden biri şüphesiz kadrolardır. Bunun için Ak Parti’nin üç dönem şartı kesinlikle uygulanmalıdır. Çünkü bu ülkede gerek siyasette, bürokraside, ekonomide, kültürde, sanatta, sivil toplumda kısaca her alanda yetenekli, ülkesini seven çok sayıda yetişmiş insan vardır. Eski Türkiye kadrolarına, algısına, duruşuna, bakışına hiç gerek yoktur artık. Bu bilinçle Yeni Türkiye, yep yeni bir düşünceyle kurulacaktır.
 
İşte 10 Ağustos seçimi bunun için tarihi bir dönemeç olacaktır. Açıkçası seçimlerle ilgili herhangi bir kaygı taşımıyorum. Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı Tayyip Erdoğan’ın %58 gibi bir oranla ilk turda rahatça yarışı kazanacağını düşünüyorum. Anadolu’dan Başbakan Erdoğan’a çok büyük bir teveccüh var. Bu artarak devam ediyor üstelik. Son İstanbul mitingi, zaten bir iddası olmayan İhsanoğlu ve Demirtaş’ın gardını düşürdü, sempatizanlarının morallini çok fena bozdu.
 
Başbakan Erdoğan’ın son mitingi cumartesi günü Konya’da yapılacak. “Asla yalnız yürümeyeceksin uzun adam” diyen Konyalılar görkemli bir mitingle Başbakan Erdoğan’a hem veda edecek hemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı köşke gönderecekler. Konya’da %80’lerin altına düşmeyecek bir destek bekliyorum. Böylece Konya Köşk’te Cumhurbaşkanı’na en yüksek desteği vermiş olacak, tabi ayrıca  beklendiği gibi  mecliste de yeni bir Başbakan’a sahip olacaklar inşallah.
 
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA