• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye, Hindistan ve Kolombiya ile aynı ligde
17 Mayıs 2013 Cuma 12:43

Türkiye, Hindistan ve Kolombiya ile aynı ligde

Moody's'in kredi notunu Ba1'den Baa3'e yükseltmesiyle Türkiye artık Hindistan, Romanya, Kolombiya, Peru, İzlanda, Endonezya ve İspanya ile aynı not meridyeninde yer alıyor.

Saha Kredi Derecelendirme Kuruluşu Yönetim Kurulu Başkanı Suhan Seçkin, kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkelere not verme metodolojileri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Seçkin, Türkiye'nin S&P ve Fitch'in notlama skalasında A veya A+, Moody's de ise A3 seviyesinde olması gerektiğini söyledi.

Türkiye, Moody's'ten Baa3, S&P'den BB+, Fitch'ten ise BBB- notuna sahip. Buna göre Türkiye Moody's ve Fitch'e göre aynı not görümüne sahipken, S&P'ye göre not görünümü bir basamak düşük.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'e göre Türkiye'nin yatırım notu Baa3 seviyesinde. Türkiye bu notu ile Namibya, Hindistan, Romanya, Kolombiya, Kosta Rika, Peru, İzlanda, Endonezya, İspanya ve Uruguay ile aynı seviyede.

S&P'ye göre ise Türkiye'nin notu BB+, görünümü de durağan. Türkiye bu not ile S&P'ye göre Romanya, Endonezya, Filipinler, Barbados ve Hırvatistan ile aynı not meridyeninde yer alıyor. S&P notu yükseltmeden önce Türkiye BB notuna sahipti ve Guatemala, Ürdün, Portekiz, Macaristan ve Kosta Rika ile aynı not görünümüne sahipti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'e göre ise Türkiye BBB- seviyesinde. Bu da Türkiye'yi Fas, Namibya, Hindistan, Hırvatistan, Romanya, Endonezya, Kolombiya, Bulgaristan, Azerbaycan ve Uruguay ile aynı not görünümüne sahip yapıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA