• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye hayal kırıklığına uğradı
27 Mart 2013 Çarşamba 15:26

Türkiye hayal kırıklığına uğradı

Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi işbirliği ile konferans vermek amacıyla Konya'ya gelen Avrupa Birliği Türkiye Delegerasyon Müsteşarı Stefano Fantoni, Konya yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi.
Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi işbirliği ile konferans vermek amacıyla Konya'ya gelen Avrupa Birliği Türkiye Delegerasyon Müsteşarı Stefano Fantoni, Konya yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi. Türkiye’nin AB süreci ile ilgili bilgi veren Fantoni, "Türkiye son 2 yıldır gelişen süreç nedeniyle hayal kırıklığına uğrasa da, AB artık ikna olmuş durumda. Faaliyetlerimiz daha da somut adımların atılmasına yöneliktir." dedi.
Türkiye'ye gelen Avrupa Birliği Türkiye Delegerasyon Müsteşarı Stefanı Fantoni, düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla buluştu. Türkiye'nin AB ile ilişkisinin eskisinden daha farklı bir seviyeye geldiğini belirten Fantoni, "Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB ile her gün istişareler yaparak, Afrika, Balkanlar, Ortadoğu, Arap Baharı gibi konuları değerlendiriyor. Her türlü işbirliği imkanları üzerinde duruluyor." dedi.
TÜRKİYE HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI
Fantoni, Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki müzakerelerin son 2 yıldır başarılı bir şekilde geçmediğini vurgulayarak, “Türkiye bu durumdan dolayı hayal kırıklığına uğradı, uğramakta da haklıdır. Fakat artık AB Türkiye konusunda ikna olmuş durumda. Yürütülen reform hareketleri, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun oluşturulması, insan hakları konusunda gösterilen hassasiyet, 3. yargı paketinin kabul edilmesi ve 4. Yargı paketinin de yakında kabul edilecek olması, Kürt Sorunu’na ilişkin çabalar bizler için önemli ve değer verdiğimiz gelişmelerdir. Çünkü AB ile Türkiye’nin dış politikaları birçok noktada kesişiyor. Gündeme ilişkin ortak çıkarımlar ve atılması gereken ortak adımlar birlikte inceleniyor.” ifadelerini kullandı.
FRANSA 22. FASLI AÇMALI
Fantoni, Fransa’nın, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerindeki 22. faslı açmasının önemine dikkat çekerek, “Türkiye, bu konuda yapacağımız ortak çalışmaların haricinde, bizden bağımsız teknik çalışmalar da yapmalı. Biz de Haziran’a kadar bu faslı açtırmaya yönelik çalışmalar yapacağız. Faaliyetlerimiz, somut adımların atılmasına yöneliktir.” şeklinde konuştu.
İKİLİ TİCARET HACMİ 115 MİLYAR EURONUN ÜZERİNDE
Türkiye ile AB’nin ortak çıkarlarının sadece siyasetle sınırlı kalmadığını söyleyen Fantoni, “İkili ticaret hacmi 115 milyarın üzerine çıkmış durumda. Bu rakam Türkiye’nin ticaret hacminin %40’ını oluşturuyor. AB’nin Türkiye ile olan ticari ilişkisi, Rusya ile olan ilişkisinden 4 kat daha fazla. Türkiye ile AB arasında katma değeri yüksek olan bir ticari ilişki var. İki ekonomi de birbirine entegre olmuş durumda. Şu anda Türkiye’de, 15 binden fazla AB şirket var. Buna binaen, 2012’de yaklaşık 50 bin kişi karşılıklı ziyaretler geçekleştirmiş. Umuyoruz ki bu yıl bu rakam 70 binlere çıkacak.” vurgusunda bulundu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA