• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye Geçici Listede
02 Mayıs 2011 Pazartesi 11:43

Türkiye Geçici Listede

Tarih hazinelerimizin sayısı artıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışmalar neticesinde Türkiye UNESCO'nun 'Dünya Mirası Listesi'nde...

Esas listeye alınacak varlıkların bildirildiği 'Geçici Liste'de, 2009 yılında Türkiye'den 23 adet kültürel varlık yer alırken, bu rakam 2011'de 27'ye ulaştı. Yeni adaylık dosyaları ile İzmir-Bergama, Hatay-St. Pierre, Konya-Beyşehir-Eşrefoğlu Camii ve Şanlıurfa-Göbeklitepe Arkeolojik alanı da 'Dünya Mirası Mer- kezi'ne bildirildi.

Dünya için önemli değerler taşıdığı kabul edilerek, bulundukları ülkenin devleti tarafından korunması garanti edilen doğal ve kültürel varlıkların yer aldığı 'Dünya Mirası Listesi'nde, Türkiye'ye ait 9 kültürel çekim noktası yer alıyor. Afrodisyas Arkeolojik Ören Yeri, Likya Uygarlığı Antik Kentleri, Sagalassos Arkeolojik Ören Yeri, Çatalhöyük Neolotik Ören Yeri ile Perge Arkeolojik Ören Yeri, 'Dünya Mirası Listesi'ne girmesi için önem verilen çekim merkezleri arasında. 2009 yılında aday listeye alınan bu 5 merkezin haricinde Efes, Karain Mağarası, Sümela Meryem Ana Manastırı, Alahan Manastırı, Aya Nikola Kilisesi, Harran ve Şanlıurfa, Ahlat mezar taşları, Van Urartu ve Osmanlı Kaleleri, Diyarbakır Kalesi ve surları, Denizli'den Doğubeyazıt'a Selçuklu kervansarayları, Konya-Selçuklu uygarlığı başkenti, Alanya Kalesi ve Tersanesi, Mardin, Bursa ve Cumalıkızık'ta Osmanlı'nın kuruluş dönemi eserleri, Edirne Selimiye Camii, Aziz Pavlos Kilisesi ve çevrelerindeki tarihi mahalleler, İshak Paşa Sarayı, Kekova-Kaş, Güllük Dağı-Termessos Milli Parkı da listedeki adaylığını koruyor.

Son 4 merkezle birlikte Geçici Liste'de sayısı 27'ye ulaşan kültürel varlıkların "Dünya Mirası Listesi"ne alınması durumu komitenin, 19-29 Haziran tarihleri arasında gerçekleştireceği 'Dünya Mirası Komitesi 35. Toplantısı'yla belirlenecek.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA