• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye, enerji akışının en önemli kavşak ülkesi
08 Ağustos 2009 Cumartesi 17:23

'Türkiye, enerji akışının en önemli kavşak ülkesi'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin küresel enerji akışında önemli bir ülke olduğunu söyledi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin küresel enerji akışında önemli bir ülke olduğunu söyledi. Davutoğlu, Türkiye'nin son iki ayda yaptığı hamlelerle küresel enerji akışının en önemli kavşak ülkesi olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini ifade etti. Nabucco ve Rusya ile imzalanan Güney Akım'ın birbirinin alternatifi olmadığının altını çizen Bakan Davutoğlu, bunu Türkiye'nin Afra-Avrasya'nın tam merkezinde bulunmasının bir sonucu olduğunu sözlerine ekledi.
 
 Hafta sonu tatilini geçirmek için Konya'ya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Ziyarette gazetecileri Rusya ile yapılan anlaşmaları değerlendiren Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin gelecekte de bu tür önemli anlaşmaları imzalamaya devam edeceğini açıkladı. Bir gazetecinin, Rusya ile imzalanan Güney akımın-Nabucco'nun alternatifi mi? şeklindeki sorusunu cevaplandıran Davutoğlu, "Hayır değil. Daha önce birçok kez vurguladığımız gibi bu tür projeler birinin alternatifi değil tamamlayıcısıdır görüyoruz. Türkiye olarak gerek dış politikada gerek enerji, ulaştırma ekonomi dış ticaret alanlarında tüm gelişmelere bir bütüncül perspektifle bakarız. Türkiye'nin coğrafyası bir birine rakip projelerin değil bir biriyle kaynaştığı bir coğrafya olmak durumundadır. Bu bakımdan biz Afra-Avrasya'nın tam da merkezindeki coğrafyamızı hem bölgesel ekonomik entegrasyon hem de küresel ekonomik yapılanma içinde bir enerji güvenliği hattı olarak değerlendiriyoruz. Bu tür projeler hiçbir zaman nakseden yok eden projeler değil" cevabını verdi.
 
 Rusya'yla hem bütün dünyanın dikkatini çeken kapsamlı anlaşmalar imzaladıklarını vurgulayan Dışişleri Bakanı, gerçekleştirilen işbirliğinin hem AB ile Türkiye'yi hem de Asya'yı birbirine bağlayan Nabucco projesinin Türkiye için önemli stratejik önceliklerden olduğuna dikkat çekti.
 
 Temmuz ayında imzalanan Nabucco projesinin doğu-batı hattında enerji tedarikçisi ülkeler ile enerji tüketicisi ülkeleri buluşturduğunu kaydeden Ahmet Davutoğlu, bunun Türkiye'nin coğrafyasındaki önemli rolünün göstergesi olduğuna işaret etti. Davutoğlu şöyle konuştu: "Rusya ile yaptığımız anlaşmalar suretiyle Güney akım ve Samsun-Ceyhun hattı ise kuzey güney bağlantısında Türkiye'nin ortaya koyduğu enerji koridorunu gösterir. Doğu-batı, güney kuzey koridorlarının kesiştiği noktada olmak Türkiye'nin coğrafyasından gelen doğal bir sonuçtur."
 
 Samsun-Ceyhan projesinin boğazlar üzerindeki petrol nakil baskısını ortadan kaldıracağını dile getiren Bakan Ahmet Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu sayede dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul'umuzu bu çerçevede önemli risklerden uzak tutacaktır. Dolayısıyla bu tür projeleri birbirini tamamlayan, küresel enerji güvenliğini temin eden projeler olarak değerlendiriyoruz. Bundan sonra da bu tür projeler aynı kararlılıkla devam edecek. Türkiye doğu-batı kuzey -güney hattında hem enerji hem ulaştırma hem ticaret bağlamında tam bir kesişim ülkesi olarak dünya ekonomi politiğinde yükselen rolünü daha da pekiştirecektir."
 
 Yapılan konuşmaların ardından Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Bakan'a ney, 17 dile çevrilen Mesnevi ve belediyenin simgesi olan çift başlı Kartal figürü bulunan tablo hediye etti.
 
 Bakan Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra geçtiğimiz günlerde yanan Konya Sebze ve Meyve Hali'ni ziyaret ederek esnaflarla bir süre görüştü.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA