• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye dünyanın zihnine sanatla girecek
26 Temmuz 2013 Cuma 12:12

Türkiye dünyanın zihnine sanatla girecek

Devlet Opera ve Balesi, yurt dışında Avrupa'dan Orta Asya'ya, Afrika'dan Çin'e, dünyanın pek çok ülkesindeki performanslarıyla turizmi sanat yoluyla arttırmayı hedefliyor.

Bölgesinde ve dünyada lider ülke olmayı hedefleyen Türkiye, büyüyen sanayi ve ekonomisi, gelişen turizmi ve siyasi etkinliğinin yanı sıra kültür sanatta da "ben de varım" diyor.

Yurt içinde tarihi mekanlarda opera ve bale sahneleyerek yabancı turistlerin ilgisini çeken Devlet Opera ve Balesi (DOB), yurt dışında Avrupa'dan Orta Asya'ya, Afrika'dan Çin'e, dünyanın pek çok ülkesindeki performanslarıyla turizmi sanat yoluyla arttırmayı ve çeşitli kanallarda yayınlanan etkinlikleriyle Türkiye'nin bir kültür sanat ülkesi algısı oluşturmayı amaçlıyor.

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü Rengim Gökmen, AA muhabirine Türkiye'nin opera ve balede geldiği noktayı değerlendirerek, "DOB, son yıllarda Türkiye'yi sanat yoluyla dünyadaki bütün ülkelerin, toplumların zihinlerine kazıma hamlesi başlattı" dedi.

Opera ve balenin hiçbir dil barajına çarpmadan, dünyanın her kesiminden ve her ülkesinden belli bir kültür olgunluğuna erişmiş insanlara bir şeyler ifade ettiğini söyleyen Gökmen, bu sanatın Türkiye'yi dünyaya açabilmek için en önemli araçlardan biri olduğunu belirtti.

Gökmen, "Türkiye'nin dünyaya açılan yüzü olarak opera ve baleyle gurur duyduğunu" vurguladı. Gökmen, öncelikle yurt içindeki turistleri gösterilere çekerek, ardından da yurt dışında yapılacak tanıtımlar ve sahne temsilleriyle "Türkiye'nin bir kültür sanat ülkesi" olduğu algısını yerleştirmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Yabancı turist, opera ve baleyle cezbedilecek

Bu kapsamda, Aspendos Opera ve Bale ve İstanbul Opera Festivalleri'nin tanıtım filmleri ve reklamlarının uluslararası klasik müzik kanalı Metro'da büyük etki yarattığını söyleyen Gökmen, "Sanat kanallarında Türkiye'yi, turistleri geleneksel misafirperverlik çerçevesinde sanat ve kültürle ağırlamaya hazır bir ülke olarak tanıtmaya katkıda bulunmak istiyoruz. Önümüzdeki yıl bu ağı daha da genişleterek Türkiye'nin yurt dışı tanıtımına ağırlık vermeye çalışacağız" dedi.

Gökmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğünün de Türkiye'nin yurt dışındaki tanıtım filmlerinde opera bale gösterileriyle festival görüntülerini talep ettiklerini ve önümüzdeki yıllarda sanatsal içeriklerin de Türkiye'nin imajına katkıda bulunmak için reklam görsellerinde yer alacağını bildirdi.

Opera ve bale eserlerini Topkapı Sarayı, Rumeli Hisarı, Aya İrini Müzesi gibi tarihi mekanlarda sahnelenmesine önem verdiklerini ve turistlerin de tarihi mekanlara daha çok ilgi gösterdiklerini ifade eden Gökmen, şunları dile getirdi:

"DOB, son yıllarda Türkiye'yi sanat yoluyla dünyadaki bütün ülkelerin, toplumların zihinlerine kazıma hamlesi başlattı. Biz özellikle değişik tarihi mekanları kullanmaya çalıştık ki bu mekanları kültür ve sanat yoluyla tanıtalım. Örneğin Topkapı Sarayı'nın Babüssaade kapısının temsil sırasında görüntülenmesi ve bunun uluslararası kanallarda yayınlanması Türkiye'ye ilgiyi arttırıyor. Önümüzdeki yıllarda bunların sayısını arttırarak, Denizli'deki Hieropolis, Side, Facelis Antik Tiyatrolarda da gösteriler gerçekleştireceğiz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA