• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye, dış yatırımda rekora koştu
09 Nisan 2012 Pazartesi 09:42

Türkiye, dış yatırımda rekora koştu

Küresel krizle AB üyelerinin çoğu dış yardımlarda frene basarken Türkiye, Kalkınma Yardımı Komitesinde yer almamasına rağmen atağa kalktı.
Küresel krizle AB üyelerinin çoğu dış yardımlarda frene basarken Türkiye, Kalkınma Yardımı Komitesinde yer almamasına rağmen atağa kalktı.

Küresel kriz en zengin ülkelerin gelişmekte olan ülkelere yardım programlarını da derinden etkiledi. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) açıkladığı rapora göre Kalkınma Yardımları Komitesi (DAC) üyesi 23 ülke 2011 yılında toplam 133.5 milyar Amerikan doları yardım yaptı.
14 yıldan beri yükseliş gösteren uluslararası yardım trendinin yüzde 2,7 düşüş göstermesine OECD Genel Sekreteri Angel Gurria “Krizin darbe vurduğu az gelişmiş ülkelerin yardıma en çok duydukları anda gerçekleşen bu düşüş endişe verici” yorumunu yaptı. Yoksullukla dünya çapında mücadele eden sivil toplum örgütü OXFAM ise ‘yardımlardaki azalmanın ekonomik nedenlerden ziyade siyasi tercihlere dayandığını ve birçok insanın hayatını tehlikeye attığını’ belirtti.
 
Ekonomik krizle boğuşan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri 2011 yılında kalkınma yardımı bütçelerinde büyük bir kesintiye giderken, Türkiye yardımın miktarını en çok artıran ülke oldu. Şubat ayında DAC’a üye olması teklif edilen Türkiye yabancı ülkelere yardımını yüzde 38,2 arttırsa da komite üyeleriyle ayrı sınıflandırıldı. Komiteye üye ülkeler arasında en çok bağış yapan ülke konumunu koruyan ABD 2011’de bir önceki yıla göre yüzde 0,9 düşüşle; 30,7 milyar dolar yardım yaptı.
 
Dış yardımları ekonomilerinin büyüklüğüne kıyaslandığında en ‘cömert’ ülkeler Danimarka, Lüksemburg, Hollanda ve İsveç oldu. Euro bölgesindeki krizin hissedildiği Avusturya, Belçika, Yunanistan ve İspanya yardımı en çok azaltan ülkeler oldu. Yardım bütçesindeki en yüksek artış İtalya, Yeni Zelanda, İsveç ve İsviçre’de görüldü. Krizin etkilerinin görüldüğü İtalya’nın yardımların boyutlarının genişlemesi Afrika kaynaklı göçmen akışına bağlandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA