• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye dikkatleri üzerine çekti
08 Kasım 2010 Pazartesi 16:21

Türkiye dikkatleri üzerine çekti

Avrupa krizin yol açtığı borç yükü ile uğraşırken, Türkiye'nin durumu yatırımcının dikkatini çekiyor.
Özellikle Türk bankalarının sağlam duruşu, girişim sermayesinin Türkiye'yebakışını olumlu yönde etkiliyor. Bu çerçevede Türkiye'nin 2010'un ikinci yarısını iyi bir ekonomik performansla kapatmasını bekleyenyatırımcılar, şirket performanslarının da yükseleceğini düşünüyor.

Denetim ve danışmanlık firması Deloitte, 'Girişim Sermayesi GüvenAraştırması 2010 İkinci Yarı Yıl: 2007'ye Dönüş' başlıklı raporunuyayımladı. Rapor, küresel ekonomideki iyileşmeye ve Türkiyeekonomisinin elde ettiği büyümeye paralel olarak yatırımcılarınTürkiye'ye olan güveninin de arttığını ortaya koydu. Bu güvenin krizöncesi, 2007 yılındaki seviyeye tekrar ulaştığı vurgulanan araştırmaya katılan yatırımcılar 2010'un son çeyreğine de olumlu bakıyor.

Deloitte'un anketine cevap veren yatırımcıların yüzde 59'unun yılın ikinci yarısına ilişkin beklentileri iyimser. Yüzde 82'si de ikinci altı ayda alım yapma beklentisi içinde bulunuyor. Araştırma sonuçlarınıdeğerlendiren Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Sorumlu OrtağıAnthony J. Wilson şunları kaydetti:

"Girişim sermayesi sektöründeki yatırımcıların çoğu Türkiye'nin ekonomik durumuna ve kendi şirketlerine güveniyor. Bu yılın ikinciyarısına ilişkin son derece olumlu beklentileri var. Bu ortamTürkiye'ye yatırım ve sermaye girişini hızlandırıyor. Yatırımlaraçısından 2010 yılının iyi bir performansla kapanması bekleniyor. Buaraştırmanın, önümüzdeki döneme ilişkin stratejilerini belirlemede tümşirketlerimize yararlı olacağını düşünüyoruz."

Araştırmaya göre Batı Avrupa'da zayıflayan bankacılık sektörü nedeniyle, iyileşme sürecini doğrudan etkileyen borç yükü ile ilgili kaygılardevam ediyor. Türkiye'de ise durum çok daha iyi. Bankaların durumununsağlam olması girişim sermayesinin Türkiye'ye bakışını olumlu yöndeetkiliyor. Bu doğrultuda yatırımcılar 2010'un ikinci yarısının iyi birekonomik performansla kapanmasını beklerken, yatırım yaptıklarışirketlerin performanslarının da yükseleceğini düşünüyor. Bu iyimserhava nedeniyle şirketlerin kârlılığında yaşanan hızlı iyileşmekuruluşların değerini de yükseltiyor.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 70'i 2010 sonuna kadar borç finansmanimkânlarında iyileşme görülmesini bekliyor. Ancak yeni kaynak bulma vefinansman sağlama konusunda yatırımcılar daha temkinli görünüyor.Sadece yüzde 35'lik bir bölüm 2010 sonuna kadar yeni kaynak bulmanındaha kolaylaşacağına inanıyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 76'sı yılın ikinci yarısında iş hacminin artacağını düşünüyor. Yüzde 82'lik kısım ise 2010'un ikinci yarısındanet alıcı konumunda olacaklarını belirtiyor. Çalışmada bu yıl ilk kezyer alan bir soru ile önümüzdeki 12 ayda girişim sermayesi açısındanhangi sektörün daha fazla fırsat sunmasının beklendiği de araştırıldı.Yatırımcıların yüzde 35'i bu sektörün tüketici ürünleri, yüzde 29'usağlık, yüzde 18'i enerji ve kaynaklar, yine yüzde 18'i ise finansalhizmetlerin olacağını düşünüyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA