• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye büyük bir felaketin eşiğinden döndü
18 Mayıs 2015 Pazartesi 13:00

'Türkiye büyük bir felaketin eşiğinden döndü'

Başbakan Yardımcısı Babacan, 17-25 Aralık'ta yargı ve emniyetteki yapılanmanın açık bir darbe teşebbüsünde bulunduğunu belirterek, "Türkiye'de büyük bir felaketin eşiğinden döndük" dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 24 TV'de katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Babacan, özellikle 17-25 Aralık olaylarıyla beraber yargıdaki ve emniyet teşkilatındaki yapılanmanın el ele verip, bir ülkeyi nasıl destabilize edeceğinin, nasıl istikrarsız duruma düşürebileceğinin canlı örneğiyle yaşandığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Eğer savcılarımız ve hakimlerimiz, bu saydığım kriterlere göre değil de bir yerlerden gelen talimatlarla iş yapıyorlarsa, Allah korusun o, bir ülkenin felaketini de beraberinde getirir. Böyle bir şey olmaz. O dönemde bunun ekonomik maliyetlerini de siyasi maliyetlerini de gördük. Adeta yargıyı kullanarak, yargı içine yerleşmiş bazı kişileri kullanarak, açık bir darbe teşebbüsü yapıldı Türkiye'de. Allah korusun, büyük bir felaketin eşiğinden döndük. Nasıl döndük? Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın dirayetli duruşu ve iktidar partisinin topyekün, bu oyunu, bu kumpası anlayıp, karşısında dik durmasıyla. Bunu da yaşadık ama sonuçta ne oldu? Örselenmiş ve itibarını bir ölçüde yitirmiş yargı sistemiyle baş başa kaldık. Dolayısıyla bunun hızla tamir edilmesi gerekiyor."

"Hazırlıklar uygulandığında yargıya güven artacak"

Bu sıkıntıların aşılması, Türkiye'nin ve halkın hak ettiği en ileri hukuk standartlarına ulaşmak için reformların yapılması gerektiğini belirten Babacan, güzel bir hazırlığın olduğunu bildirdi. Babacan, bu hazırlıkların uygulanmaya başlamasıyla, Türkiye'nin hızlı şekilde toparlanacağını ve yargıya güvenin artacağını söyledi.

Adalet Bakanlığı'nın, yaptığı hazırlıkları parça parça kamuoyu görüşüne açtığını anlatan Babacan, "Tüm bu görüşler de toplandıktan sonra, inşallah Türkiye için en iyisini yaparız diye düşünüyorum" dedi.

Katılım bankaları

Babacan, Ziraat Katılım Bankasının 29 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılacağını belirterek, "Arkasından Vakıf Katılım var, onların da hukuki süreçleri bitmek üzere. Sonra da Halk Katılım olacak ama onun için yasal düzenleme gerekiyor" dedi.

Babacan, "Arkasından Vakıf Katılım var, onların da hukuki süreçleri bitmek üzere. Sonra da Halk Katılım olacak ama onun için yasal düzenleme gerekiyor" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA