• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye bunların önünde engel
21 Nisan 2015 Salı 13:54

'Türkiye bunların önünde engel'

ESAM Başkanı Kutan, AP'nin 1915 olayları kararına ilişkin, "Türkiye, İslam alemiyle çok yakın ilişkiler kurmaya başladı. Bunların rahat hareket etmesinin önündeki en büyük engel Türkiye" dedi.

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar (ESAM) Başkanı Recai Kutan, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) 1915 olayları kararına ilişkin, "Türkiye,  İslam alemiyle çok yakın ilişkiler kurmaya başladı. Bunların rahat hareket etmesinin önündeki en büyük engel Türkiye. Bunu da bahane ediyorlar" dedi.

Kutan, AA muhabirinin AP'nin 1915 olayları kararına ilişkin sorularını yanıtladı.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis'in sözleriyle, Avrupa Parlamentosu'nun kararı arasında bir bağlantı olduğuna inanmadığını belirten Kutan,  1915 olaylarını meydana getirecek zeminin hazırlanmasında Avrupa Birliği içindeki ülkelerin de sorumluluğu bulunduğunu vurgulayarak, "Geçmişteki acıların yaşanmasında sorumluluğu olanlar bunu sürekli gündeme getirerek tabiri caizse kendilerini aklama içerisindeler" diye konuştu.

Türkiye'nin  İslam alemiyle yakın ilişkiler kurduğunu anlatan Kutan, "Vakti zamanında biz İslam alemiyle ilgimizi büyük ölçüde koparmıştık. Mesela, 1970'li yılların başlarında Türk Hava Yolları'nın Türkiye dışında doğuya tek seferi vardı, o da Telaviv'e idi. Yani THY'nin Kahire'ye, Şam'a, Tahran'a seferleri yoktu. Tamamen batıya dönük, batı eksenli bir dış politika hakimdi. Halbuki bizim gücümüz asırlardır devam eden İslam aleminden geliyor. Bu politika değişikliğinin öncüsü de rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan'dı. Günümüzde THY'nin neredeyse Müslüman ülkelerde seferinin olmadığı yer kalmadı. Zaman zaman Müslüman ülkeler konferansa çağırıyorlar. Bakıyorum bu ülkelerin de gözü Türkiye üzerinde. Bunların rahat hareket etmesinin önündeki en büyük engel Türkiye. Bunu da bahane ediyorlar" dedi.

AP kararının en başta Ermenilere zarar vereceğini belirten Kutan, sözlerine şöyle devam etti:

"Ermeniler kendilerini tahrik eden bu emperyalist ülkelere gidip çatmaları lazım. 'Bizi tahrik ettiniz. Biz bu ülkede fevkalade huzur içerisindeydik. En ufak bir ayrımcılık yapılmıyordu. Bizim yetenekli insanlarımız hükümet içerisinde dahi bakan olarak yer aldılar. Biz özellikle ticarette, sanatta en üst seviyelere kadar geldik. Ne oldu da biz böyle olduk?' diye sormaları gerekiyor." 

Türkiye'nin Ermenistan gibi hareket edemeyeceğini vurgulayan Kutan, "Biz daha soğuk kanlı ve tabir caizse büyük devlet olmanın bilinci içerisinde meseleye yaklaşmalıyız. Bunu oturalım birlikte gözden geçirelim. Hakikaten sağlam delillerimiz varsa ne gerekiyorsa yapılır. Böyle bir delilleri yok" diye konuştu.

Türkiye tavrını çok net olarak ortaya koydu

Avrupa Parlamentosu kararının bir yaptırım gücü olarak kullanılamayacağını ifade eden Kutan,  "Yaptırım için güçleri farklı uygulamalar için kullanmaya çalışacaklar. Bizi ekonomik olarak sıkıntıya sokma gayreti içinde olabilirler. Ancak bunlara da güçleri yetmez. Bir süreden beri dünya tek kutuplu bir dünya olmaktan çıktı. Şu anda özellikle Türkiye'nin Rusya ile çok ciddi anlamındaki işbirliği. Onları rahatsız ediyor. Ukrayna olayları sebebiyle ekonomik ambargo uygulamak istediler Rusya'ya. Onlar da Türkiye'ye geldi. Tabi Türkiye'nin de işine geldi. Diğer taraftan güç büyük bir şekilde Doğu'ya kayıyor. Çin belli bir süreden sonra Amerika'dan da daha büyük bir güç haline gelecek. Dolayısıyla hakikaten bağımsız milli bir dış politika uyguladığımız sürece ve ülke içerisinde de birlik ve beraberlik temin edildiği takdirde alınacak bu kararın en ufak bir etkisi olmaz. Zaten bu ilk adımdır. Buradan komisyona gidecek ve oradan da liderler seviyesinde görüşülüp Parlamento'dan kesin karar çıkacak. Buna güçleri yeter yetmez. Türkiye'nin birden bire çok net tavır koyması 'Gönderdiğiniz zarfı açmadan iade edeceğiz' bu adamlara bundan daha büyük bir hakaret olmaz. Yani 'Siz kimsiniz biz sizi tanımıyoruz' anlamına geliyor" diye konuştu.

Obama'nın yine yuvarlak ifadelerle geçiştireceğine inanıyorum

Recai Kutan, ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan'da yapacağı açıklamada nasıl bir dil kullanacağını merak ettiğini belirterek, "Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu da oraya gitti. Eminim bundan evvelki dönemlerdeki gibi 'Ya etme bu hata olur' değil, eminim ki çok net tavır ortaya konulacaktır. Bu şartlarda Obama köşeye sıkışmış durumda. Bir yanda Avrupa Birliği, bir yanda da bu olaylara Ermenileri azmettirenler. Obama'nın bunu yine yuvarlak ifadelerle geçiştireceğini düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Minik öğrenciler camiyi ziyaret etti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA