• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye bu cümleyi konuşuyor
08 Ağustos 2009 Cumartesi 09:43

Türkiye bu cümleyi konuşuyor

Asrın davasındaki 3. iddianameye giren bir notta, Türk Silahlı kuvvetleri için öyle bir görev tanımı yapılıyor ki,
Eski Genelkurmay Başkanlarından birine atfedilen tanımda, görevin dürüstlükten önce geldiği vurgulanıyor. İşte ilginç bir cümlenin düşündürdükleri.

3. Ergenekon iddianamesinden bir not: "TSK'da bazen görev dürüstlükten önemlidir"

İlk bakışta akla askerlik görevinin kutsallığı, bu kutsal görev yerine getirilirken de ufak tefek hataların görmezden gelinebileceği akla geliyor. Ancak durum pek de öyle değil.
TSK'da bazen görev dürüstlükten önemlidir" sözünü söylediği iddia edilen kişi Genelkurmay Eski Başkanı Orgeneral "Hüseyin Kıvrıkoğlu" Bu ifadenin ne anlama geldiği de notun tamamı okununca daha iyi anlaşılıyor.

Emekli Albay Bergütay Varımlı'ya ait olduğu iddia edilen notta yer alan bu çarpıcı iddia, Ergenekon sanığı Emekli Genelkurmay Hukuk Müşaviri Erdal Şenel'e soruldu. Şenel, iddiayı reddetti. Ancak 3. iddianamede yer alan bu not, akıllara Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral İlhami Erdil'in yolsuzluk davasını getirdi.

O dönemde Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Heyetleri Başkanı olan Bergütay Varımlı, Erdil hakkındaki iddiaları araştırmış ve çok önemli bulgulara ulaşmıştı.

İşte o meşhur söz, yani "TSK'da bazen görev dürüstlükten önemlidir" tanımı, bilindiği kadarıyla Erdil soruşturmasına kadar gidiyor. Ulaşılan notlara bakılırsa Albay Bergütay Varımlı aynı sözle iki kere muhatap olmuştu ve bundan dertliydi. Şimdi "TSK'da bazen görev dürüstlükten önemlidir" sözünün tam olarak ne anlama geldiği ve Şenel ile ilgili 3. iddianameden çıkan ifadenin, araştırılıp araştırılmadığı merak ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA