• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye bölgesinde büyük bir güç
04 Nisan 2014 Cuma 17:49

"Türkiye bölgesinde büyük bir güç"

MÜSİAD Konya Şubesi’nin daveti üzerine incelemelerde bulunmak üzere Sudan Cumhuriyeti Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Ali Mohamed Musa Tawer, Konya’ya geldi
 
MÜSİAD Konya Şubesi’nin daveti üzerine gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Konya’ya gelen Sudan Cumhuriyeti Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Ali Mohamed Musa Tawer, Konya Valisi Muammer Erol, KTO Başkanı Selçuk Öztürk, KTB Başkanı Muhammed Uğur Kaleli ve KSO Başkanı Memiş Kütükçü’ yü ziyaret etti. 
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek ve MÜSİAD Heyeti ile birlikte Konya programında ilk olarak Konya Valisi Muammer Erol’u makamında ziyaret eden Sudan Cumhuriyeti Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Ali Mohamed Musa Tawer burada Valilik şeref defterini imzaladı. Konuk Bakan burada Konya Valisi Muammer Erol’la Konya’da ticari işbirliği imkanları konusunda görüş alışverişinde bulundu. Ziyarette Vali Muammer Erol, günün anısına Sudan Cumhuriyeti Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Ali Mohamed Musa Tawer’a hediye takdim etti.  Konuk Bakan Valilik ziyaretinin ardından Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk’ü makamında ziyaret etti. MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek ve Yönetim Kurulu üyelerinin de iştirak ettiği ziyarette Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Karapınar, Yönetim Kurulu Üyeleri Ramazan Erkuş ve Hasan Yılmaz ile Meclis Başkan Yardımcısı Servet Kahveci de hazır bulundu. 
 
MÜSLÜMAN ÜLKERLERİN TİCARETİ YÜZDE 18
 
Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, “Dünya ticaret hacminde Müslüman ülkelerin ticareti yüzde 18 seviyesindedir. Petrol ve doğalgazı çıkarırsak bu oran yüzde 8’e inmektedir. İslam ülkelerinin birbirleri ile ticaretini yetersiz görmekteyiz. Bunun aramızdaki iletişim eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyoruz. İslam ülkeleri ABD ve Avrupa yerine kendi aralarında ticaretlerini artırırlarsa birçok İslam ülkesi ekonomik sıkıntılarından kurtulacaktır. Müslüman ülkelerin ticaretlerini kendi aralarında yapmaları zorunluluktur. Ziyaret vesilesi ile Konya ve Sudan arasında gelişecek olan ilişkilerin ticari işbirliğine de yansıyacağına inanıyoruz. Manevi anlamda İslam kardeşliğimiz olan Sudan ile ekonomik alanda da işbirliğinin gelişmesi için Konya Ticaret Odası olarak her türlü göreve hazırız” dedi.  
 
TÜRKİYE’NİN BU BÜYÜKLÜĞÜNDEN FAYDALANMAK İSTİYORUZ 
 
Konya’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Sudan Cumhuriyeti Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Ali Mohamed Musa Tawer, “Türkiye ile Sudan arasında ekonomik olarak ilişkilerimizi daha iyi seviyelere getirmek istiyoruz. Türkiye son dönemde bölgesinde büyük bir güç oldu. Türkiye’nin bu büyüklüğünden faydalanmak istiyoruz. Türkiye’nin gösterdiği ekonomik atılım içerisinde dikkati çeken şehirlerden birinin de Konya’nın olduğunu görmekteyiz. Bu açıdan Konya ile ticari ilişkilerimizi geliştirmek için Bakanlık olarak her türlü işbirliğine hazırız. Konya’yla ticari bağlantılarımızı kuvvetlendirmek amacıyla Konya ziyaretimizi gerçekleştirdik. Ziyaret vesilesi ile Konya ile ticari işbirliğini geliştirecek adımları atmak istiyoruz” dedi.
 
VERİMİ ARTTIRACAK TEKNOLOJİK İŞBİRLİKLERİNE İHTİYACIMIZ VAR
 
Heyet daha sonra Konya Ticaret Borsası Başkanı Muhammed Uğur Kaleli’yi ziyaret etti. Konya Ticaret Borsası Başkanı Muhammed Uğur Kaleli, “Bugün itibariyle 7 milyar olan dünya nüfusunu doyurmakta yetersiz kalan Dünya 2020 yılında 8,5 milyara ulaşacak nüfusu nasıl doyuracaktır? Bunun için verimi arttıracak teknolojiye ve güvene dayalı işbirliklerine ihtiyacımız vardır. Tarım ve tarımsal ticaret günümüzde artık yerel olmaktan çıkıp uluslararası boyut kazanmıştır. Değişen ve gelişen dünya ticaretinde bilgi, teknoloji, pazar ortaklıkları ve iş birlikleri olmadan sürdürülebilir bir ticaret ve gelir elde etmek zorlaşmaktadır. Avrupa, Afrika, Asya ve Kafkaslara olan yakınlığı ve ekonomik ilişkileri ile Türkiye bölgesinde önemli bir ülkedir. Bizler ve sizler ülkelerimizin potansiyellerini değerlendirerek, ortak yatırımlar ve ticaret yaparak ülkelerimizi güçlü kılmalıyız. Tarım, hayvancılık ve gıda işletmelerinin gelişme ve dış pazara açılma potansiyeli ve isteği oldukça yüksek olan Konya, KTB Borsa Konya Elektronik Platformu ile de tarımsal ticarette uluslararası önemli bir merkez olacaktır” dedi.  Sudan Cumhuriyeti Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Ali Mohamed Musa Tawer da tarım alanında ülkesinde önemli ihtiyaçların bulunduğunu belirterek, “ Konya’nın tarım deneyiminden faydalanmak istiyoruz. Bu noktada işbirliğimizin daha da artması gerekiyor” dedi.  Heyet burada borsa salonunu da gezerek incelemelerde bulundu. 
KONYA SANAYİSİNİ SÜREKLİ KENDİNİ YENİLEYEN DİNAMİK BİR YAPIYA SAHİP
Heyet KSO Başkanı Memiş Kütükçü’yü de ziyaret etti. Hidrokon’da gerçekleşen ziyarette Sudan Cumhuriyeti Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Ali Mohamed Musa Tawer Konya sanayisi hakkında bilgi aldı.  Sudan heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren KSO Başkanı Memiş Kütükçü, “Konya sanayisini sürekli kendini yenileyen ve geliştiren dinamik bir yapıya sahip. İhracatta sağladığımız büyüme trendi sanayicilerimizin çalışma azminden gelmekte. Bu noktada Sudan ile önemli iş birliği imkanlarının olacağına inancımız tamdır. Bizler karşılıklı olarak yapılacak ticari işbirliklerinde elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu.  MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, Sudan ile Türkiye arasında özel bir gönül bağının olduğunu belirterek, “ Sudan Yatırım Bakanı Dr. Ali Mohamed Musa Tawer davetimiz üzerine işbirliğimizi daha ileri noktalara taşımak üzere şehrimize geldi. Pazar gününe kadar Konya’da temaslarda bulunacaklar. Karşılıklı olan bu iyi niyet göstergesinin iş birlikler ile daha ileri noktalara taşınacağına inancımız tamdır” dedi. HABER MERKEZİ
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA