• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜRKİYE BİR İNŞAAT BALONUNA DÖNÜŞMESİN
04 Ocak 2015 Pazar 12:17

''TÜRKİYE BİR İNŞAAT BALONUNA DÖNÜŞMESİN''

YUSUF KARAKAŞ / YENİ HABER

Selçuk Üniversitesi Liderlik ve Yönetim Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Son dönemin kentleşme politikaları ve yerel yönetimler’ adlı konferansa Prof.dr Ruşen Keleş katıldı.


İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda konuşan Ruşen Keleş, son 10 yılda inşaat sektörünün ekonominin itici gücü haline getirildiğini, ciddi anlamda sanayi yatırımlarının ön plana çıkarılması gerekirken tam tersine yok edildiğini söyledi. İnşaat sektörünün elbette önemli bir sektör olduğunu belirten Ruşen Keleş, ’’Bu sektöre yapılan yatırım farklı sektörleri de canlandırır ,hareketlendirir ve peşinden sürükler. Ekonomiye olan katkısı inkar edilemez. Ama bir ölçüsü olmalıdır. Güçlü ekonomisi olan Avrupa ülkeleri bile bu sektöre yüklenmeden dolayı 2008-2009 yılında çok ciddi bir bunalıma girdi. Umarım Türkiye bir inşaat balonuna dönmez’’ diyerek ekonomik politikalara dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. 2012 yılında çıkarılan ve 24 maddeden oluşan kentsel dönüşüm kanunu içerisinde kıyı ve boğazlarla ilgili önemli maddeler olduğuna değinen Keleş, bir başka önemli maddenin ise koruma kanunu olduğunu ifade etti. Koruma kanunu ile belediyelere dahi teslim edilemeyecek derecede önemli olduğu için direk Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı kurullar aracılığıyla denetlendiğini belirten Keleş,’’2012 yılında yapılan bir değişiklikle doğa koruma kurulları kültür koruma kurullarından ayrılmıştır. Bu bir ihtisaslaşma olarak görülse de bir çok yerde bütünlük içindedirler. 2006 yılında çıkartılan 5524 sayılı yasa Türkiye’nin 2003 yılında taraf olduğu Avrupa konseyinin 2000 yılında peyzaj maddesine aykırılık taşımaktadır. Bu, anayasanın 37.maddesiyle çelişen bir durumdur’’ dedi.


‘’KENTLERE TC KİMLİK NUMARASI VERİLMELİ’’


Yıllardır kentleşme kanunu ve gecekondu kanunuyla ilgili dersler okuttuğunu söyleyen Prof. dr Keleş, yasada gecekondunun kişinin rızası olmadan arazisi üzerine yapılan yapıya gecekondu denildiğinin belirtildiğini ifade etti. Türkiye’nin 1971 yılında bir askeri darbeyle karşılaştığını hatırlatan keleş,’’1973 yılında Atatürk orman çiftliğinde 1176 hektarlık arazi Ankara Belediyesine ‘hâl’ yapmak amacıyla veriliyor, yasa milli güvenlik kurulu tarafından çıkarılıyor fakat Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk yasayı veto ediyor’’ dedi. Son yıllarda kentlerin siluetlerinin çok kötü bir duruma getirildiğini ve Konya’nın bu konuda yüksek binalara teslim olmadığını söyleyen Keleş, İstanbul ve Ankara gibi büyük ve kalabalık kentlerin birer beton yığınına dönüştüğünü söyledi.


YÖNETİCİLER ÖZEL YETİŞTİRİLMELİ


Kentlere de tıpkı insanlara verilen kimlik ve TC numaralarının olması gerektiğinin altını çizen Keleş, ’’Her kentin kendine özel bir duruşu, bir mimarisi var ve bunlar bu kimliklerle anayasal güvence-koruma  altına alınmalı. Bunun dışında valilikler ve belediye başkanlarının çeşitli kurumların sanata bakışının değişmesi gerekir. Kentler en çok zararı bu yöneticilerden görüyor. Fransa’da bir idarecilik okulu var. Valiler sadece o okuldan mezun olurlar ve bir kenti nasıl yöneteceklerini iyi bilirler. Aldıkları eğitimde ders programlarının başında kültür, sanat ve çevre dersleri var ve bunlar zorunlu derslerdir. Tabi sadece yöneticiler değil sivil toplum kuruluşları ve halk bizzat itici güç olmalıdır bu konularda’’ diyerek konunun hassasiyetine vurgu yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA