• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye-Bağdat tren yolu işadamlarına açılıyor
06 Temmuz 2011 Çarşamba 21:03

Türkiye-Bağdat tren yolu işadamlarına açılıyor

İhracat rakamlarını hızlı artırarak 2023 yılında 10 milyar dolarlık ihracat rakamını yakalamak isteyen Türkiye komşuları ile olan alışverişi artırmak için her türlü çabayı gösteriyor.
İhracat rakamlarını hızlı artırarak 2023 yılında 10 milyar dolarlık ihracat rakamını yakalamak isteyen Türkiye komşuları ile olan alışverişi artırmak için her türlü çabayı gösteriyor. Türkiye ile komşusu Irak arasında tren yolu hattı olmasına rağmen bugüne kadar konteynır taşımacılığının yapılamaması nedeniyle bir türlü istenilen rakamlara ulaşılamaması üzerine işadamları tarafından yapılan çalışmalar sonuç vermeye başladı. İlk kez Konya’dan Kobi Lojistik A.Ş tarafından başlatılan ve geçtiğimiz günlerde ilk seferi gerçekleştirilen konteynır taşımacılığı ile ilgili kanuni engeller ortadan kaldırılıyor. TCDD tarafından ilgili hatla ilgili çalışma yapıldığını açıklayan yetkililer her geçen gün taşımanın artacağını açıkladılar.
 
İhracat rakamlarını daha üst noktalara taşımak ve bölgede önemli bir ekonomik güç haline gelmeyi hedefleyen Türkiye komşusu Irak ile ilişkilerini her geçen gün geliştirmeye devam ediyor. Bu çerçevede bugüne kadar Irak’a hiç yapılmayan konteynırla yük taşımacılığına start veren Kobi  Lojistik A.Ş firması ilk seferini geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Kobi Lojistik A.Ş İcra Kurulu Başkanı Ayhan Kaymaz, Irak’a bugüne kadar tren seferi olmasına rağmen konteynırla yük taşımacılığının gerçekleşmediğini ve bunun büyük bir eksiklik olduğunu belirterek, “Bu doğrultuda Irak demiryolları ve TCDD ile temaslarda bulunduk ve olumlu neticeler aldık. Geçtiğimiz günlerde de ilk tren seferini gerçekleştirdik. Irak’ta önemli bir Pazar bulunuyor ve bunu değerlendirmek istiyoruz. Irak demiryolları Yol Taşıma Daire Başkanı Salam Solom ve yardımcısı Najad M. Kareem ile TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, TCDD Yük Daire Başkanı İbrahim Çevik ile yardımcısı Bilgin Recep Bekem  bize ciddi yardımlarda bulundu. Kendilerine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz .Ayrıca Müsiad Konya Lojistik Komite Başkanı  Doç.Dr.Lütfi Şimşek başta olmak üzere,tüm komite üyelerine de bu vesile ile teşekkür ediyoruz.
 
BAĞDAT PROJESİ
Bağdat’a konteynırla yük taşımacılığının son derece önemli olduğunu belirten Ayhan Kaymaz, “Trenle taşımacılığın karayoluna göre yüzde 40 daha ucuza mal olacağına dikkat çekerek, “Türkiye’den 5 il taşıma planlaması yapıyor ve bu illerin içinde Konya’da bulunuyor. Firma olarak bunu son derece önemsiyoruz. TCDD yetkilileri de bu konuda önemli adımlar attılar. Tren taşımacılığının yanı sıra lojistik köy ve hızlı trenle ilgili yapılan çalışmalarda önemli gelişmeler oluyor ve bizi işadamı olarak bu gelişmeler heyecanlandırıyor. Eğer bu işi geliştirebilirsek Irak’tan da çok sayıda iş adamı ülkemize gelerek ticaret yapmaya başlayacaklar. MÜSİAD tarafından oluşturulan lojistik köy çalışmaları da bu durumu olumlu anlamda destekleyecek ve ülkemiz için önemli gelişmeler olacak. Biz bu doğrultuda TCDD Genel Müdürü Süleyman Karam an ve TCDD Yük Daire Başkanı İbrahim Çelik’i ziyaret ederek mevzuat konusunda yardımcı olmasını istedik ve gereken desteği aldık” değerlendirmesini yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA