• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye Avrupa’nın eşiği değil, bir parçası
20 Ocak 2015 Salı 17:26

Türkiye Avrupa’nın eşiği değil, bir parçası

Londra Borsası Grubu Üst Yöneticisi Rolet, Türkiye'nin artık Avrupa'nın eşiği değil bir parçası olacağını belirtti.

Londra Borsası Grubu Üst Yöneticisi Xavier Rolet, Türkiye'nin artık Avrupa'nın eşiği değil bir parçası olacağını belirterek, "Birkaç sene içerisinde, gelişmenin sonuçları görülüp, sermaye piyasaları derinleşip, ekonomi büyüyerek olgunlaştıkça ve bir başarı hikayesine dönüştükçe, asıl Avrupa Türkiye’nin kendisine katılması için dizleri üzerinde yalvaracaktır” dedi.

Anadolu Ajansı’nın medya sponsorluğunda Londra’da düzenlenen "İstanbul: Bölgesel Merkez, Küresel Aktör Forumu”nun ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Rolet, “Türkiye’nin Avrupa’nın eşiği olduğuna dair bir algı vardır. Fakat artık Türkiye Avrupa’nın eşiği değil, bir parçası olacak. Üstelik birkaç sene içerisinde, gelişmenin sonuçları görülüp, sermaye piyasaları derinleşip, ekonomi büyüyerek olgunlaştıkça ve bir başarı hikayesine dönüştükçe, asıl Avrupa Türkiye’nin kendisine katılması için dizleri üzerinde yalvaracaktır. Benim bakış açım böyle. Bunu dediğimi birkaç sene sonra bana hatırlatın” ifadelerini kullandı.

Rolet, Borsa İstanbul ile Londra Borsası Grubu (LSEG) arasında stratejik ortaklık anlaşması imzalanmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, “Borsa İstanbul ile bu ortaklığa imza atmak gerçekten memnuniyet verici, gurur verici. Bu anlamda Borsa İstanbul’un Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bey’in hakkını teslim etmek gerekir. İbrahim Bey inanılmaz bir vizyon ortaya koyarak yaptığı çalışmalar sadece öncülük edecek bir piyasa altyapısı oluşturmuyor, aynı zamanda Türkiye’nin bir bütün olarak birleşik fırsatlarını ortaya koyuyor” dedi.

Borsa İstanbul'un aynı zamanda borsayı içerisinde Londra ve Asya piyasalarının da dahil olduğu diğer dünya piyasalara bağladığını vurgulayan Rolet, "Bu çok nadir bulunan bir vizyon. Bundan sonraki adım teknolojiyi mobilize ederek, Borsa İstanbul’un altında doğal altyapının ve küresel liderliğin artırılması olacaktır. Sadece işlem ürünleri değil, aynı zamanda sermaye piyasası türev araçları, faiz swapları ve foreks de masada. Sermayenin artırılması bu anlamda reel bir ekonomiyi finanse ediyor” ifadelerini kullandı.

Xavier Rolet, İstanbul’un küresel bir finans merkezi olmasına yürekten inandığının altını çizerek, “İstanbul’un küresel bir finans merkezi olması başarılabilir. Bir amaç olarak bakıldığında, ortada bir sınır yok. Limit, sizin belirlediğiniz bir şeydir. Eğer küresel bir merkez, küresel bir oyuncu olmak istiyorsanız bu başarılabilir. Bunun başarılmasının önündeki tek engel sizin kendi önünüze koyacağınız engeldir” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Öztürk'ten Hisarcıklıoğlu'na anlamlı hediye
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Konya’da benzinlik yazıhanesinde çıkan yangın korkuttu
  • Özaltun: "Çanakkale ruhunu anlattı"
  • Engelli bireyler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazdı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA