• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye, Avrupadan daha büyük!
10 Aralık 2010 Cuma 17:29

Türkiye, Avrupa'dan daha büyük!

Alman Handelsblatt gazetesi, Türkiye'nin kısa sürede, kalkınmakta olan bir ülkeden bölgesel bir güç haline geldiğini yazdı. Gazete, "Türkiye artık kendini o kadar güçlü hissediyor ki, AB önemini yitiriyor" yorumu yaptı.
Gazetede ''Türkiye, Avrupa'yı ardında bıraktı'' başlığıyla yayınlananyazıda, "Türkiye artık kendini o kadar güçlü hissediyor ki, AB öneminiyitiriyor" değerlendirmesi yapıldı.

Türkiye'de halkın ABüyeliğine verdiği onayın geçen 6 yıl içinde yarı yarıya azaldığı veartık halkın sadece yüzde 38'inin AB üyeliğini istediği belirtilenyazıda, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, "Avrupa bize ilham veriyor"şeklinde konuştuğu ifade edildi.

Yeteri kadar sermaye akışınasahip olunması durumunda Türkiye'nin her yıl yüzde 7 ila 8 oranındabüyüyebileceğini, ancak Avrupa'nın bu konuda zayıf olduğunu belirtenŞimşek'in, Türkiye'nin, demokrasi, insan hakları ve toplumun açılmasıaçısından AB üyeliğini istediğini, bundan Avrupa'nın ekonomik açıdanfaydalanacağını söylediği kaydedildi.

Şimşek'in "Avrupa'nın bizeihtiyacı var, biz Avrupa'ya dinamizm kazandırıyoruz" şeklinde konuştuğubelirtilen yazıda, Türkiye'nin her yerinde, gelişmeleri görmenin mümkünolduğu ifade edildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gibi çoksayıda Türk vatandaşının da AB'nin Türkiye'yi oyaladığına inandığıkaydedilen yazıda, Bakan Şimşek'in de, sonuçta AB üyeliğinin önemliolmadığını, insanlar için ülkedeki reformları sürdüreceklerini söylediği kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Türkiye içinAB'nin önceliğe sahip olduğunu söylemesine rağmen, Ortadoğu'daki tümülkeler ile ilişkilerin de hızlı bir şekilde geliştirildiğine dikkatçekilen yazıda, Türk ihracatçılarının, Avrupa'da mal gönderdiğişirketlerdeki durgunluk nedeniyle sürekli olarak yeni pazarlar aradığıbelirtildi.

Yazıda, AB diplomatlarının da, Türkiye'nin Ortadoğuve Uzakdoğu ülkelerine yönelmesinin, Avrupa perspektifi ileçelişmediğine işaret ederek, aksine Türkiye'nin Arap dünyasıyla olanilişkisinin Avrupa için de önemli olduğunu söylediği ifade edildi.

-BAKAN BABACAN İLE MÜLAKAT-

Gazeteye demeç veren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da,Türkiye'nin, ihracatının yüzde 70'ini Avrupa ülkelerine yaptığı içinkrizden etkilendiğini belirterek, "Avrupa'daki görüntü endişe verici.Borç ve negatif büyümenin yaşandığı kısır döngüden çıkmak çok zor.Birçok ülkede zayıf hükümetlerin bulunması, durumu zorlaştırıyor"şeklinde konuştu.

Söz konusu ülkelerin borç sorunlarının ciddiboyutlara ulaştığını, avronun değerinin düşmesinin durdurulabilmesi için Avrupa Merkez Bankasının daha büyük bir rol ve sorumluluk üstlenmesigerektiğini ifade eden Babacan, "Şu an AB üyesi olmadığınıza seviniyormusunuz?" şeklindeki bir soruya karşılık da, "En azından şu an avrobölgesine dahil olmak istemem. Yine de kulüpte bulunmak önemli. Krizinyaşandığı ülkelerde avro olmadan durum daha da kötü olurdu. AvrupaMerkez Bankası'nın desteği ve hiçbir yardım mekanizması olmazdı" diyeyanıt verdi.

Avrupa ülkelerinin söz konusu krizden nasıl bir ders alması gerektiği sorusu üzerine de Bakan Babacan, alınacak dersin çokbasit olduğunu, sürekli bir şekilde gelirden fazla harcama yapılmaması,iyi zamanlarda risk analizlerinin yapılması gerektiğini, bunun için deuzun vadeli bir perspektifin şart olduğunu, ancak birçok ülkenin kısavadeli düşündüğünü söyledi.

Babacan, Türkiye'nin krizi nasıl bukadar etkileyici bir şekilde atlattığı şeklindeki bir soruya karşılıkda, 2001 yılında yaşanan bankalar krizinden sonra bankacılık sektöründeyapılan reformların faydalı olduğunu, 2009 yılı Eylül ayında daborçların azaltılması amacıyla hazırlanan bir 3 yıllık programı kabulettiklerini belirterek, "Biz 2010 yılında borç azaltan tek Avrupaülkesiyiz. 2011 yılı bütçesi de çok sıkı" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Davutoğlu’ndan Konyaspor’a tebrik
  • Konya'da otomobil aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 1 yaralı
  • Konya'da terör operasyonu! 8 PKK'lı gözaltında...
  • Hançerli, Yaşlılara Saygı Haftasını kutladı
  • Hançerli'ye ziyaret

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA