• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye ana arter konumunda
10 Mayıs 2013 Cuma 12:23

Türkiye 'ana arter' konumunda

Suriye'deki gelişmeler hız kazandıkça, sürece aktif katılım gösteren Türkiye de uluslararası diplomasinin "ana arteri" haline geldi.

Suriye'ye ilişkin olarak gerek sahadaki gerekse diplomatik alandaki çalışmaların hız kazanması, Türkiye'yi de uluslararası diplomasinin merkezine oturttu. Buna paralel olarak telefon diplomasisi yoğunlaşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bir hafta içinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile üç kez görüşerek, son gelişmelere dair fikir alışverişinde bulundu.

Davutoğlu, dün de Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud el-Faysal ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile telefonda görüşerek bölgesel gelişmeleri ele aldı. Hafta içinde Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cude ile de telefon aracılığıyla istişarelerini sürdüren Davutoğlu, bugün de Ürdünlü mevkidaşının davetine icabetle bu ülkeye çalışma ziyaretinde bulunacak.

Yoğunlaşan diplomasi trafiğini değerlendiren diplomatik kaynaklar, Davutoğlu'nun, ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile bir hafta içinde 3 kez görüşmesinin, gerek Kerry'nin Rusya ziyareti öncesinde Suriye konusunda fikir alışverişinde bulunmak ve eşgüdüm yapmak, gerekse ziyaretten hemen sonra temasları değerlendirmek ve önümüzdeki dönemde atılabilecek adımları beraberce tespit etmek amacı taşıdığını belirtti.

Kaynaklar, Kerry ile temasların yanı sıra dün de Mısır Dışişleri Bakanı Amr, Arap Birliği Genel Sekreteri el-Arabi ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı el-Faysal'ın Davutoğlu'nu aramalarının, söz konusu aktörlerin gelişmeleri Türkiye ile beraber değerlendirme ve atılacak adımlar hakkında Türkiye'ye danışma ihtiyacı hissetmelerinden kaynaklandığını ifade etti.

Davutoğlu'nun, bugün de Almanya ziyareti öncesinde, Ürdün Dışişleri Bakanı Cude'nin daveti üzerine bu ülkeye yarım günlük bir çalışma ziyaretinde bulunacağına işaret eden kaynaklar, bu davetin de Ürdün'ün duyduğu danışma ve istişare ihtiyacından kaynaklandığını belirtti. Türkiye ve Ürdün'ün, Suriye'nin iki komşusu olarak krizin etkilerini çok daha farklı bir boyutta yaşadıklarına vurgu yapan kaynaklar, iki ülke arasında telefon diplomasisinden öte yüz yüze görüşme ihtiyacının ortaya çıktığını kaydetti.

Diplomatik kaynaklar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gelecek hafta gerçekleştireceği ABD ziyaretinin de bu çerçevede kilit önem kazandığını vurgularken, ziyaret sırasında uluslararası toplumun Suriye'de nasıl bir hareket tayin edeceği konusunda daha somut bir resmin ortaya çıkması ve kararlar alınmasının beklendiğini vurguladı.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA