• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye 3,7 milyar insanı doyuruyor
14 Mayıs 2011 Cumartesi 15:45

Türkiye 3,7 milyar insanı doyuruyor

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Erhan Özmen, Türkiye'nin 106 ülkeye un ihraç ederek, karşılığında 609,5 milyon dolar gelir elde ettiğini belirterek..
     Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Erhan Özmen, Türkiye'nin 106 ülkeye un ihraç ederek, karşılığında 609,5 milyon dolar gelir elde ettiğini belirterek, ''Bu yaklaşık 1 milyon 861 bin 651 ton una tekabül etmektedir. Bu rakamlarla ülkemiz, dünyada 3,7 milyar insanı beslemektedir. Türkiye, dünya ve yurt içi piyasalardaki olumsuz koşullara rağmen, un sanayicisinin günün koşullarına ayak uydurma konusunda gösterdiği özveri ve çaba sayesinde, un ihracatında yine kürsüdeki yerini korumuştur'' dedi.
     TUSAF ve Orta Anadolu Un Sanayicileri Derneği tarafından ''2011 Tahıl Hasadı Öncesi Ulusal Durum Değerlendirmesi ve Piyasalara Bakış'' başlıklı genişletilmiş sektör toplantısı, Konya'da Hilton Garden Inn Otel'de gerçekleştirildi.
     Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, tarımın kendisini dönüştürmesini en zor başaran sektörlerden bir tanesi olduğunu ve doğa koşullarına çok bağlı bir sektör olduğunu belirtti.
     Türkiye'nin pek çok yerinde, o ilin ekonomisini yönlendirme adına bir stratejik plan yapılmadığına dikkati çeken Doğan, ''Eldeki veriler insanlara yol göstermeye yönelik değil. Konya bu anlamda öncülük yapmaya gayret ediyor. Karaman iliyle birlikte 2023 yılını planlamak için bir gayret sarf ediyoruz. Hem tarım sektöründe hem sanayide hem de hizmetler sektöründe önümüze bir hedef koymak durumunda olduğumuzu düşünüyoruz. 'Türkiye'nin ana hedefleri' başlıklı bir hedef koymak durumundayız'' dedi.
     Yapılması gereken işlere tarım sektöründen başlanması gerektiğini ifade eden Doğan, şunları kaydetti:
     ''Çünkü Konya'daki toplam üretimin önemli bir bölümü tarım sektöründen kaynaklanıyor, nüfusun büyük bir bölümü de tarım sektöründen besleniyor. Dolayısıyla bizim önceliğimiz tarım sektörü. Bu anlamda birbirine bağlantılı çeşitli çalışma gruplarıyla tarımın değişik alanlarını da yönlendirmeye gayret ediyoruz. Tarımla doğrudan veya dolaylı olarak ilgili iki sektörde kümelenme çalışması yapılmakta. Biri tarım makinaları sanayii, biri de süt ve süt ürünleri sanayii. Konya'nın tarımının temel problemi su problemi. Bu problemin Türkiye'ye öncülük edecek şekilde çözülmesi için İl Özel İdaresinin önderliğinde bir çalışma yürütüyor. Bu çalışma, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştiriliyor.''
     TUSAF Başkanı Özmen de, Türkiye'nin 2010 yılında 106 ülkeye un ihraç ederek, karşılığında 609.5 milyon dolar gelir elde ettiğini belirterek, ''Bu, yaklaşık 1 milyon 861 bin 651 ton una tekabül etmektedir. Bu rakamlarla ülkemiz, dünyada 3,7 milyar insanı beslemektedir. Türkiye, dünya ve yurt içi piyasalardaki olumsuz koşullara rağmen, un sanayicisinin günün koşullarına ayak uydurma konusunda gösterdiği özveri ve çaba sayesinde, un ihracatında yine kürsüdeki yerini korumuştur'' diye konuştu.
     Uluslararası Hububat Konseyi'nin 2010-2011 sezonu ikinci yarı öngörüsünde, dünya un ticaretinin önceki dönem tahmininden 70 bin ton fazla fakat geçen hasat dönemi ihracatının bir parça altında olduğunu tespit ettiğini anımsatan Özmen, şöyle devam etti:
     ''Bu çerçevede, 2009-2010 yılında 13 milyon 160 bin ton olan dünya un ihracatı; 930 bin ton ya da yüzde 7 düşüş göstererek 12 milyon 230 bin ton buğday karşılığı olarak tahmin edilmektedir. Bu sezonun toplam ticareti 2008-2009 döneminden 101 bin ton düşüş gösterecektir. Bu iki sezon dışında, 2010-2011 döneminde, dünya un ticareti tarihinin en büyük rakamlarına ulaşacağı tahmin edilmektedir.''
     Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Kaleli de, hasat öncesi yapılan bu toplantının devlet, özel sektör ve üniversiteleri bir araya getirerek konunun çok boyutlu olarak ele alınması açısından çok önemli olduğunu söyledi.
     Orta Anadolu Un Sanayicileri Derneği Başkanı Rıfat Hekimoğlu ise, yakın gelecekte insanlığın en önemli sorununun, tarım ve gıda alanlarında küreselleşme ve teknolojide yeniden yapılanma süreci, biyoteknolojideki baş döndürücü gelişmelerin gelişmekte olan ülkelerin tarımında yapmakta olduğu yeni düzenlemelerle dünya politikalarında büyük önem kazacağını vurguladı.
     Tarıma dayalı gıda üretiminin istikrarlı ve standart bir şekilde yapılmasının yine istikrarlı bir tarım politikasına bağlı olduğuna dikkati çeken Hekimoğlu, ''Bir taraftan küresel şirketler, diğer tarafta tarımda yaşanan küresel değişiklikler, insanlığın yaşam ve gıda kaynağı olan tarım ürünlerini dünyada etkili bir silah haline dönüştürmüştür. Dünyada yaşanan gıda krizleri bizlere göstermiştir ki; Dünyanın en güçlü ülkeleri bile tarım ve tarımsal ürünlere bağlı gıda üretimi yapamadıkları takdirde ellerindeki güç ve teknoloji bir işe yaramamaktadır'' dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA