• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye 3. çeyrekte yüzde 8,2 büyüdü
12 Aralık 2011 Pazartesi 14:27

Türkiye 3. çeyrekte yüzde 8,2 büyüdü

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, ''MÜSİAD olarak, öncü göstergeler çerçevesinde
MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, ''MÜSİAD olarak, öncü göstergeler çerçevesinde, son çeyrekte de beklentilerin üzerinde kuvvetli bir büyüme geleceğini tahmin ediyoruz'' dedi.
     Vardan, 3. çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, 2011 yılı 3. çeyrek GSYH büyümesinin yüzde 8,2 olarak gerçekleştiğini anımsattı.
     Bu rakamın beklentilerin üzerinde olduğu ifade edilse de, MÜSİAD olarak, 3. çeyrekte, 2. çeyrek büyümesine yakın, yani yüzde 8 bandında bir büyümeyi beklediklerini çeşitli mecralarda belirttiklerini dile getiren Vardan, özellikle sanayi verilerinin bunun böyle olacağına kuvvetle işaret ettiğini kaydetti.
     Vardan, geçen ay açıklanan Eylül ayı sanayi üretim endeksiyle ilgili yorumlarında, bu beklentilerini açıkça ifade ettiklerini hatırlatarak, şunları söyledi:
     ''Bir önceki çeyrekte de olduğu gibi, büyüme rakamını yukarı çeken faktör, yatırımlar, bilhassa da, milli gelir içinde neredeyse yüzde 20'lik paya sahip olan özel sektör yatırımlarında görülen yüzde 17,2 oranındaki büyüme oldu. Bu rakamın ortaya çıkmasında, sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 11,6 oranında büyüyen makine ve inşaat sektörleri rol oynadı. Dolayısıyla, 3. çeyrekte de yatırım kaynaklı büyümenin devam ettiğini söyleyebiliriz.
     Sektörler bazında incelendiğinde ise, büyümeye, imalat sanayinden 2,5 puanlık önemli bir katkı geldiğini görüyoruz. Bunun yanı sıra özellikle ticaret ve ulaşım sektörlerinin de, hızlı büyümelerine istikrarlı bir şekilde devam ettiğini gözlemliyoruz. Dolayısıyla, hesaplamalarımız doğrultusunda, bizim için şaşırtıcı bir gelişme olmamakla beraber, yüzde 8,2 oranı ülkemiz adına oldukça sevindiricidir. Bu rakamlar Türkiye'yi, Çin'i takiben en hızlı büyüyen 2. ülke konumunda tutmaktadır ve ilk 3 çeyrekte yüzde 9,6'lık bir büyümeye işaret etmektedir. MÜSİAD olarak, öncü göstergeler çerçevesinde, son çeyrekte de beklentilerin üzerinde kuvvetli bir büyüme geleceğini tahmin ediyoruz.''
     Ömer Cihad Vardan, Öte yandan, Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda sürdürülebilir yüksek büyümeye ihtiyaç olduğu düşünüldüğünde, enflasyonun ve cari açık sorununun kontrol altında tutulduğu müddetçe bu rakamların kendilerini mutlu edeceğini dile getirdi.
     Vardan, bu yüzden, halihazırda olduğu gibi gerekli politika araçları aktif bir şekilde kullanıldığı ve yapısal reformlara devam edildiği takdirde, önümüzdeki yıllarda Türkiye ekonomisini daha iyi günlerin beklediğine inandıklarını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA