• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkçe, Danimarkada seçmeli ders oluyor
03 Ekim 2009 Cumartesi 09:42

Türkçe, Danimarka'da seçmeli ders oluyor

DLF, Alborg şehrinde yaptığı yıllık kongresinde tarihi bir karara imza attı. DLF, Türkçe ve Arapça'nın ilköğretim okullarında seçmeli ders olarak okutulmasına karar verdi.
Danimarka Öğretmenler Birliği (DLF)'nin bu kararı sayesinde, Liberal-Muhafazakâr koalisyon hükümeti zamanında belediyelerin inisiyatifine bırakılan anadil eğitiminin yeniden verilmesinin önü açılmış oldu.

DLF'nin kongresinde Türkçe ve Arapça’nın seçmeli ders olarak okutulmasının kararının alınmasıyla, binlerce Türk ve Arap kökenli çocuklara ‘sizler bu ülke ve bizim birer parçamızsınız’ mesajının verilmek istendiği açıklandı. Ayrıca bu kararla Danimarkalı öğrencilerin, kendi kültürleri dışında bir başka kültürü de yakından öğrenme imkânına kavuşacakları konusunda görüş birliğine varıldı.

Kasım 2001'de göreve gelen Liberal-Muhafazakâr koalisyon hükümeti anadil eğitimi için belediyelere verdiği yardımı kesme kararı almıştı. Hükümet, bu kararıyla anadil eğitiminde inisiyatifi belediyelere bırakmıştı. Maddi yardım almayan belediyeler ise anadil eğitimini vermeme kararı aldı.

DLF, Türkçe ve Arapça’nın ilköğretim okullarında seçmeli ders olması yönünde karar alarak, hem anadil öğrenmek isteyenlerin sorunlarını çözdü, hem de Danimarkalı öğrencilerden bu dilleri öğrenmek isteyenlere imkân sundu. Türkçe’nin seçmeli ders olarak okutulmasına, önümüzdeki eğitim yılında ilk etapta belirlenmiş pilot bölgelerde başlanacağı belirtildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA