• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk yatırımcılara Almanyalı ortak önerisi
29 Nisan 2010 Perşembe 12:38

Türk yatırımcılara Almanyalı ortak önerisi

Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği (AKTİSAD) tarafından düzenlenen Almanya Ülke Tanıtım Toplantısına katıldı.
Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği (AKTİSAD) tarafından düzenlenen Almanya Ülke Tanıtım Toplantısı’na katıldı.
 
AKTİSAD üyesi işadamı ve sanayicilerle bir araya gelen Büyükelçi Cuntz, çeşitli konulardaki sorulara cevap verdi.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan AKTİSAD Yönetim Kurulu Başkanı  Ali Akın, Almanya’nın çok açık ve net bir şekilde Türkiye’nin AB üyeliğine destek vermesini beklediklerini ifade ederek, “Dinamik ve hızla büyüyen ülkemiz AB’ye güç verecektir. Avrupa yaşlanmış ve yorgun düşmüş bir toplumsal yapıdadır. Genç ve dinamik olan Türkiye, AB ülkelerinin hem ekonomilerine hem de siyasi güçlerine güç katacaktır. Türkiye’nin içinde olmadığı bir AB çok hızlı bir şekilde dağılma sürecine girecektir. Türkiye’nin demokratikleşme ve sivilleşme sürecinde Almanya’dan çok net bir destek gördüğümüz kanaatinde değilim. Almanya’nın demokratikleşme sürecinde net bir şekilde destek vermesini bekliyoruz.”şeklinde konuştu.
 
Türkiye’nin son 5 yılda gösterdiği başarılı büyümeye dikkat çeken Almanya Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz ise,“2006’dan beri Türkiye’de görev yapıyorum. Türkiye’nin her alanda, özellikle ekonomik büyümesi 2005 yılında AB ile müzakerelerin başlamasıyla eş zamanlı olarak büyük bir ivme kazanmıştır” dedi.
 
Dr. Eckart Cuntz, Konyalı işadamı ve sanayicilerin sorularına cevap verdiği açıklamasında şunları kaydetti: “Türkiye’den işadamları Almanya’daki meslektaşlarıyla ortaklaşa, elbirliğiyle pazarlara yakın olan teknolojik imkanları iyi olan alanlarda yatırım işbirliği yapabilirler. Özellikle İleri teknoloji, enerji, hizmet sektörü, bilimsel araştırmalar, turizm ve ulaştırma alanlarında Türk işadamlarıyla yatırım işbirliği yapılabilir. Türk yatırımcıların Almanya’da Türk kökenli ortaklar bulmaları kendilerine avantaj sağlayabilir. Bu şekilde iki ülke arasındaki köprüler güçlenecektir. Almanya’ya yatırımı teşvik eden davet ajansları kuruldu. Bu ajansı işadamlarına yol göstermektedir. Türk-Alman Ticaret Odaları yatırımlar konusunda gerekli çalışmaları yapmaktadır. Konya’nın eski Bağdat Yolu’nun geçtiği bir nokta olduğunu düşünürsek, ulaştırma, enerji, demir yolları ve enerji verimliliği alanında mutlaka ortak yatırımların yapılabileceği alanlar belirlenmiş olacaktır. Almanya, Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyor çünkü bu süreç hem ülkeler hem de AB için büyük yarar sağlamaktadır. Bu süreçte Türkiye’nin AB’ye tam üye olması otomatik bir süreç değil. Bunun için alınacak tedbirler var. Gerçekleştirilecek reformlar var. Bu reformlar Türk halkının yararına olacak reformlardır. Fakat şunu göz ardı etmemek gerekir. Almanya Anayasa değişikliği ve demokratikleşmeye destek vermektedir. Türkiye’nin ekonomik büyümesi 2005 yılında AB ile müzakerelerin başlamasıyla eş zamanlı olarak bir ivme kazanmıştır. Almanya ve Türkiye arasındaki avukatlık büroları arasında yoğun bir işbirliği var. Türk-Alman Üniversitesi’nin kuruluşu hakkındaki yasa TBMM’den geçti. İstanbul’da kurulacak üniversitede Hukuk Fakültesi kurulacak. Burada iki ülke hukuk sistemleri açısında daha yoğun işbirliği olacaktır.”

      

Toplantının sonunda AKTİSAD Başkanı Ali Akın, Büyükelçi Cuntz’a Selçuklu çinisinden oluşan bir plaket takdim etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA