• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk turizmi Konyada masaya yatırıldı
16 Nisan 2009 Perşembe 18:10

Türk turizmi Konya'da masaya yatırıldı

Konya'da Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Türkiye'nin turizm potansiyeli masaya yatırıldı.
Konya'nın Beyşehir ilçesinde Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferansta konuşan Grand Kaptan Otel İşletme Müdürü İsmet Ergüleç, Türk turizminin 2009 yılında dünyayı etkisi altına alan global ekonomik krizi en az zararla atlatacağına inandığını söyledi.
 
 Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Beyşehir MYO işbirliği ile Beyşehir Öğretmenevi'nde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Ergüleç, “Küresel krizin turizme yansımaları” konusunu değerlendirdi. ABD'de başlayan ve tüm dünyayı etkileyen krizin 2009 yılında turizm harcamalarını da olumsuz etkileyeceğini belirten Ergüleç, yerli ve yabancı turistlerin krizin etkisiyle gelirinin düşeceğini varsayarak, tatil programlarını iptal ettiğini veya tatil süresini kısaltma yoluna gittiğini ya da daha ekonomik tatil programları yapmakta olduğunu söyledi.
 
 Özellikle Türkiye'nin en önemli turizm pazarını oluşturan Almanya, Rusya ve İngiltere'nin şu ana kadar ki satışlar, fuar raporları ve anket sonuçlarına göre değerlendirildiğinde, ortaya çıkan veriler konusunda da bilgiler veren Ergüleç, şu değerlendirmeyi yaptı: “Almanya Türkiye'ye en çok turist gönderen ülke. 2008 yılında yaklaşık 4 milyon 415 bin Alman ziyaretçimiz olmuş ve pazar payı ülkemiz için yüzde 17 civarında. Almanya'dan aldığımız rezervasyonlarda ciddi bir kayıp yaşamayacağımızı düşünüyorum. Şu ana kadar ciddi bir düşüş yok. İspanya ve İtalya'ya giden Alman turist sayısında gerileme görülürken, Türkiye'de bu tam tersine artmış durumdadır. Rusya 2009'da en sıkıntılı pazarımız diyebiliriz. 2008 yılında Rusya Federasyonu'ndan ülkemize 2 milyon 900 bin ziyaretçi gelmiş. Bu yıl ise ciddi sıkıntı içerisinde geçecek gibi görünüyor. Türkiye'ye en fazla turist gönderen üçüncü sıradaki ülke olan İngiltere'de ise bir sıkıntı görünmüyor. Şehir otelleri için ise 2009 yılı çok umutlu görünmüyor. Hem iç piyasa, hem toplantı ve kongre turizmi açısından bu yılın sıkıntılı geçmesi bekleniyor. Birçok şirket yaşanan kriz nedeniyle giderlerini azaltma yoluna gidince, daha az toplantı, daha az seyahat gideri gibi 2009 yılı bütçelerini de bu şekilde konumlandırdılar. Bu durum en çok şehir otellerini etkileyecek. Diğer bir etkilenen grup ise, spor turizmi. Ağırlıklı futbol. Türkiye'de son dönemde futbol kulübü konaklamalarında ciddi bir artış olmakla beraber, bu yıl bunda da bir gerileme yaşanacağı görünmekte. Özellikle 2.lig ve alt gruptaki takımlar yurtdışı tatili yapmaktan vazgeçtiler. Bu da bu alana yatırım yapan otel ve bölgelerimizi olumsuz yönde etkileyecek."
 
 ÜLKEMİZİN KRİZİ EN AZ ZARARLA ATLATACAĞI YÖNÜNDE DEĞERLENDİRMELER YAPILIYOR
 
 İsmet Ergüleç, iç turizmde krizle birlikte alınan tatil kararlarının da olumsuz yönde etkileneceğini ifade ederek, "İç turizmde bu yıl gerileme olacaktır. Ancak, göstergeler üzerinde son 5 yıl içinde büyük yol katederek dünyanın 10 ülkesi arasına girmeyi başaran ülkemizin krizi en az zararla atlatacağı yönünde değerlendirmeler yapılıyor. Türkiye bu alanda çok ciddi atılımlar yaptı. Şu anda turizm alanında dünyanın 7 büyük ülkesinden birisiyiz ve artan bir trendimiz var. Ancak, bu süreci çok iyi atlatmamız gerekiyor ve bu sene neler yaparsak orta ve uzun vadede kazanırız, özellikle bunlar üzerinde iyi düşünmek gerekiyor” şeklinde konuştu. Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan da, yaptığı konuşmada, Beyşehir'in hem medeniyet, hem kültür merkezi, hem de turizmin farklı alanlarına hitap edecek bir altyapısı bulunduğunu belirterek, bunun üzerinde önemle durulması gerektiğine dikkat çekti. Beyşehir'in tarihi ve doğal birçok güzelliği bünyesinde barındırdığını ifade eden Çıpan, “Bunlardan hareketle geliştirebileceğimiz gölü, mağara ve yayla turizmini, diğer bir takım köylerde bir müddettir yapılmakta olan turizm çeşitliliğini değerlendirmek suretiyle turizmde sanıyorum önemli bir açılım sağlama imkanı bulacağız” dedi.
 
Konferansta otel işletmelerinin satış ve pazarlama stratejisi konusu da ele alındı. Konferansa Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı, Beyşehir MYO Müdür Vekili Ramazan Göral, Beyşehir Turizm ve Doğa Derneği Başkanı Mustafa Büyükkafalı, öğretim görevlileri, yüksekokul öğrencileri katıldı. Konferansın ardından Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Beyşehir Meslek Yüksek Okulu'nda kuş gözlem topluluğu tarafından hazırlanan fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Etkinliklerin son bölümünde ise Konya'dan gelen davetliler adalara düzenlenen yat gezisine katıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA