• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Telekomun Yıl Sonu Sonuçları
20 Şubat 2009 Cuma 10:34

Türk Telekom'un Yıl Sonu Sonuçları

Türk Telekom, 2008 yılsonu sonuçlarını açıkladı. Türk Telekomun 2008 konsolide geliri, 2007 yılına kıyasla yüzde 8 artarak 10,2 milyar TLye ulaştı.

 

Türk Telekom, 2008 yılsonu sonuçlarını açıkladı. Türk Telekom’un 2008 konsolide geliri, 2007 yılına kıyasla yüzde 8 artarak 10,2 milyar TL’ye ulaştı. Türk Telekom’un faaliyet kârı ise 2007 yılına kıyasla yüzde 6’lık bir artış göstererek 2,7 milyar TL olarak gerçekleşti.


 2008’in yılsonu itibariyle önemli gelişmeleri;

 

Türk Telekom’un konsolide geliri %8’lik artışla ilk defa 10 milyar TL’yi geçti.

 

Türk Telekom’un faaliyet kârı 2008’de %6 artışla 2,7 milyar TL’ye ulaştı.

 

Türk Telekom’un mobil iştiraki Avea, Vodafone’u yakalıyor; 2008’in 4’üncü çeyreğindeki mobil gelir, Vodafone’un sadece %13 altında; aradaki fark ise 2007 başlarındaki seviyeden %81 düşük.

 

Mobil faaliyet kârı ve gelirleri artıyor; mobil FAVÖK* %46 arttı (446 milyon TL’ye ulaştı), gelirler ise %24 arttı (2,113 milyon TL’ye ulaştı)

 

Sabit hat faaliyet kârı ve gelirleri artıyor; sabit hat gelir artışı %5 iken FAVÖK* marjı %47 oldu; bu artışta internet gelirlerindeki %36’lık artışın etkisi oldu.


 * FAVÖK, genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri dışındaki bir finansal performans göstergesidir. Bu basın açıklamasında yer alan FAVÖK, satış gelirlerini, amortisman ve itfa giderleri hariç olmak üzere doğrudan satış maliyetlerini, pazarlama, satış ve dağıtım giderlerini, genel yönetim giderleri ile diğer faaliyet gelirlerini/(giderlerini) içermekte, fakat kur farkı gelirini/(giderini), finansal geliri, konsolidasyona dahil olmayan iştiraklerden kaynaklanan gelirleri, iştiraklerin satışından elde edilen kazançları, ilişkili taraflardan kaynaklanan gelirleri/(giderleri) ve azınlık paylarını içermemektedir.


Türk Telekom’un sonuçları ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany aşağıdaki açıklamaları yaptı:

 

2008’deki konsolide gelirimizin, bir önceki yıla kıyasla %8’lik artış göstererek 10 milyar TL’yi geçtiğini açıklamaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu büyüme faaliyet kârında azalma olmadan gerçekleşti ve faaliyet kârı gelirin %27’si olarak sabit kaldı.

 

Küresel durgunluğun Türkiye’yi de etkilemesi sonucu 2008’deki toplam mobil abone artışı yavaşlayarak 2007’deki artışın yarısı oranında gerçekleşti. Mobil pazarın tümündeki bu yavaş büyümeye rağmen Grubumuz, Avea markamız ile mobil abone sayısını 2007 yılıyla aynı oranda artırdı ve son çeyrekte Vodafone ile arasındaki gelir farkını azaltarak, sadece %13’e indirdi.

 

2008’in Kasım ayında, tüm Mobil müşterilerinin telefon numaralarını değiştirme kaygısı duymadan telefon operatörünü seçme olanağını sağlayan Mobil Numara Taşınabilirliği sonunda uygulamaya geçti. 2008’de Numara Taşınabilirliği kanalıyla gerçekleşen sonuçlar, müşterilere bu olanağın sağlanmasının yanı sıra, toplam 654 bin kişinin bu yeni fırsatı kullandığını gösterdi. Avea da Numara Taşınabilirliği uygulamasıyla en çok net abone kazanarak Numara Taşınabilirliği lideri oldu.

Sabit hat alanında Grubumuz, müşterilere ödedikleri sabit bir ücret karşılığında artan bir değer sağlamak için son olarak JeTTvel markası altında yeni konuşma paketleri sunmaya başladı.

 

ADSL hizmetleri kalitesinin, Mobil hizmet kalitesinin ve coğrafi kapsama alanının geliştirilmesine odaklanarak 1.75 milyar TL konsolide yatırım yaptık.

 

İnternet pazarında ise, TTNET dışındaki diğer İnternet Servis Sağlayıcılarına pozitif fiyat ayrımcılığı sağladık. Kasım 2008’de de bize tamamlayıcı mobil internet hizmeti vermemizi sağlayacak 3G lisans ihalesini başarıyla tamamladık.

 

Bu yıl sadece Sabit Altyapı Operasyonu birimine, tüm Türkiye genelinde iki binden fazla genç mühendis ve teknisyeni de içeren, 2.640 kişiyi işe alarak rekor seviyede istihdam sağladık.

 

İlk yarısında halka arzımızı gerçekleştirdiğimiz 2008 yılını, 2009’da da üzerine inşa etmeye devam edeceğimiz, çok iyi bir genel performansla kapattık. Mobil pazarda 2008’in 4’üncü çeyreğinde artan rekabet ortamının devam etmesi bekleniyor olsa da, Şirketimizin 2009’da da başarılı bir yıl geçirmesini sağlayacak temelleri attığımız düşüncesindeyiz.

 Yasal uyarı

 

Bu belge “ileriye yönelik ifadeler” içermektedir. Geçmişe dönük bilgiler dışındaki, şirketin operasyonları, finansal konumu ve iş stratejileri ile ilgili olanlar da dahil ve fakat bunlarla sınırlı olmaksızın tüm açıklamalar, ileriye yönelik ifadeler içerebilir. Buna ilave olarak, ileriye yönelik ifadeler genel anlamda “olabilir”, “olacak”, “beklemek”, amaçlamak”, “planlamak”, “öngörmek”, “tahmin etmek”, “inanmak” ve “devam etmek” gibi ileriye yönelik terimler ile de belirtilmiş olabilir.

 

Şirket, ileriye yönelik ifadelerde belirtilen beklentilerin günümüz itibariyle makul olduğuna inanıyor olmasına rağmen, bu beklentilerin gerçekleşeceğine dair herhangi bir garanti vermemektedir. Bu belirsizlik dolayısıyla, okuyucularımızın söz konusu ileriye yönelik ifadelere dayanarak işlem yapmamaları gerekmektedir. Bu uyarı mahiyetindeki açıklamalar, tarafımızca bundan sonra yapılabilecek olan tüm yazılı veya sözlü ileriye yönelik ifadeler için de bir bütün olarak uygulanacaktır.


 Türk Telekomünikasyon A.Ş. hakkında

 

Türk Telekom, sabit hat ve GSM’den geniş bant internete kadar entegre telekomünikasyon hizmetleri sunmaktadır. Türk Telekom grup şirketlerinin 31 Aralık 2008 itibariyle 17,5 milyon sabit hat, 5,8 milyon ADSL hattı ve 12,2 milyon GSM abonesi bulunmaktadır. Şirket, tüm ülkeyi kapsayan modern şebeke altyapısıyla Türkiye genelindeki bireysel ve kurumsal müşterilerine geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. TTnet, Argela, Innova, Sebit ve AssisTT şirketlerinin % 99,9’una sahip olan Türk Telekom, aynı zamanda Türkiye’deki üç GSM operatöründen biri olan Avea’nın hisselerinin %81’ine de sahiptir. Bunun yanı sıra Türk Telekom, Arnavutluk’taki yerleşik telekom operatörü Albtelecom şirketinde de azınlık hissesine sahiptir. Türk Telekom’un hisselerinin % 55’i Ojer Telekomünikasyon A.Ş. ve %30’u Türkiye Hazine Müsteşarlığı’na aittir. Geriye kalan % 15’lik hissesi de halka arz edilmiştir. Türk Telekom hisseleri, Mayıs 2008 itibariyle IMKB’de işlem görmektedir.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA