• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Sanat Müziği Korosu kuruldu
27 Ekim 2009 Salı 10:19

Türk Sanat Müziği Korosu kuruldu

Konya Büyükşehir Belediyesi Emekliler Lokali bünyesinde Türk Sanat Müziği Korosu kuruldu.

Konya Büyükşehir Belediyesi Emekliler Lokali bünyesinde kurulan Türk Sanat Müziği Korosu, çalışmalarını haftada üç gün Emekliler Lokali’nde sürdürüyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü’ne (SAMM) bağlı Emekliler Lokali’ne üye, yaşları 50 ile 65 arasında değişen 28 kişi, müzik eğitmeni eşliğinde Türk Sanat Müziği’nin sevilen eserlerini öğreniyor. 3 haftadır çalışmalarını sürdüren Emekliler Lokali üyeleri, boş vakitlerini değerlendirmek ve müzikle uğraşmak için katıldıkları çalışmaların sonunda konser vermeyi planlıyor.

Büyükşehir Belediyesi'nin emeklilere yönelik yaptığı çalışmaları takdirle karşıladıklarını dile getiren Emekliler Lokali üyelerinden emekli öğretmen Emine Durmuş, müziğin yaşı olmadığını belirterek, arkadaşlık ortamından ve müzikle uğraşmaktan mutlu olduğunu söyledi.

HAYATA POZİTİF BAKIYORUZ

Konya’da ilk kez kurulan böyle bir koroya katılmanın ayrıcalığını yaşadıklarını vurgulayan emekli memur Nemci Demir, “Büyük bir keyif alıyoruz. Hem eğleniyoruz, hem öğreniyoruz. Bu koro hayata pozitif bakmazı sağlıyor” dedi.

Emekli olduktan sonra bazı insanların boşluğa düştüğünü hatırlatan emekli astsubay Mustafa Samancı, kendilerine verilen bu imkanla monotonluktan kurtulduklarını kaydetti. Koro çalışmalarında stresten uzaklaştıklarını belirten Samancı, koroda öğrendiği şarkıları evde de torunuyla birlikte söylediğini ifade etti.

Emekli öğretmen Türkan Coşkun, dinlemeyi sevdiği müzikleri söylemenin çok güzel olduğunu kaydederek, böyle bir faaliyete katılmanın hayatlarına renk kattığını söyledi.

MÜZİKLE TEDAVİ OLUYORUZ

Müziğin tıp tarihinde eskiden beri tedavi amaçlı kullanıldığını anımsatan emekli öğretim üyesi Mustafa Kocaer ise, şunları söyledi: “Yeni şarkılar öğrenerek, şarkılar söyleyerek rahatsızlıklarımızdan biraz da olsa kurtulacağımızı ümit ediyorum. Toplumun her kesimini kucaklamak gerekiyor. Bu örnek çalışma nedeniyle belediyemize teşekkür ediyoruz.”

Yeni şarkılar öğrenirken kendisini ilköğretim birinci sınıfa giden öğrenci gibi hissettiğini kaydeden emekli öğretmen Mehmet Gündüz de, artık hayatını, kendisi için yeni bir heyecan ve sorumluluk olan koroya göre şekillendirdiğini vurguladı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EMEKLİLER LOKALİ

Emeklileri aktif hale getirmek ve sosyalleşmelerini sağlamak amacıyla kurulan ve yaklaşık 500 üyesi bulunan Emekliler Lokali’nde; Emekliler Korosu’ndan önce de; cep telefonu kullanma kursu, bankamatik kullanma kursu, trafik kuralları eğitim kursu, İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması, bisiklet turu gibi etkinlikler düzenlenmişti. Emekliler Lokali üyeleri için ayrıca, güncel gazete haberlerini projeksiyon cihazından takip etme imkanı da sunuluyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA