• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk plastikçilerden Çine yakın markaj
27 Nisan 2012 Cuma 13:58

Türk plastikçilerden Çin'e yakın markaj

Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden Türk plastik sektörü, geçtiğimiz yıl Avrupanın en büyük üçüncü üreticisi konumuna ulaştı.
Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden Türk plastik sektörü, geçtiğimiz yıl Avrupa’nın en büyük üçüncü üreticisi konumuna ulaştı. Avrupalı rakipleri küçülürken, üretim kapasitesini artıran sektör, 2012 yılında da büyüme ve ihracattaki başarısını sürdürmeye kararlı. Dünya ekonomisindeki belirsizlikler nedeniyle ihracat rotasını değiştiren Türk plastik üreticileri, 18 – 21 Nisan tarihleri arasında Şanghay’da yapılan Chinaplas 2012 Fuarı’na katılarak potansiyeli yüksek Uzakdoğu pazarına Çin üzerinden girmenin yollarını aradı. 
 
Dünya ekonomisinin yeni güçlerinden Çin, gelişen iç pazarı ile kimya ihracatçısı için büyük fırsatları barındırıyor. Son yıllardaki ihracat artışıyla da dikkat çeken Çin, Uzakdoğu pazarına açılan kapı olarak niteleniyor. Ülkedeki potansiyeli gören Türkiye’den 16 plastik firması, dünyanın en büyük plastik buluşmalarından biri olan Chinaplas 2012’de milli katılımla yerlerini aldılar.
Fuarın milli katılım organizasyonu İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) ve Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (AKİB) ortaklığı ve Türk Plastik Sanayicileri Derneği’nin (PAGDER) işbirliği ile ikinci kez gerçekleştirildi. Guangzhou ve Şanghay şehirleri arasında dönüşümlü olarak düzenlenen Chinaplas, bu yıl 35 ülkeden 2 bin 700’den fazla katılımcı firmaya ev sahipliği yaptı. Fuara katılan firmalar; üfleme kalıp makineleri, kimyasallar, hammaddeler, yan ve yardımcı maddeler, enjeksiyon kalıp makineleri, bilgisayar destekli ürünler, ön hazırlık ve geri dönüşüm makine ve araçları gibi ürünlerini sergiledi. Asya’nın en büyük plastik fuarı, 100 binin üzerinde ziyaretçiyi buluştururken, ihracatta yeni pazarları hedefleyen Türk plastik üreticileri de kendilerini tanıtma ve yeni iş bağlantıları kurma fırsatı yakaladı. 

Geçtiğimiz yıl 4,8 milyarı direkt, geri kalanı ihracatçı sektörler kanalıyla olmak üzere 10 milyar dolara yakın ihracat yapan Türk plastik sektörü, 2012 yılının ilk üç ayında da 1 milyar doların üzerinde ihracatla kimya sektörünün en çok ihraç edilen ikinci alt sektörü olmayı sürdürdü.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, kimya sektörünün en çok ihraç edilen ikinci ürün grubunun plastikler olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin önemli bir üretim üssü haline geldiğini söyledi. Chinaplas Fuarı’nın Türk firmalarının Asya’daki ihracat potansiyelini görmeleri açısından önem taşıdığını vurgulayan Akyüz, “2012 yılında kimya sektörü ihracatımızda Çin’in ağırlığı artmaya devam ediyor. Plastik sektörü açısından da önemli bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Chinaplas Fuarı’na ikinci kez milli katılım düzenlememiz, firmalarımızın Çin pazarına olan ilgisini gösteriyor. Türk ihracatçısının mutlaka bu ülkedeki fırsatları değerlendirmesi gerekiyor” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA