• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Metal Sendikası İşçileri eylem yaptı
23 Mart 2012 Cuma 15:13

Türk Metal Sendikası İşçileri eylem yaptı

Türk Metal-İş Konya Şubesine üye MEPSAN işçileri, sendika seçme haklarını kullandıkları için işten atılan 12 işçi için 2. Organize sanayinde bulunan MEPSAN önünde bir eylem gerçekleştirdiler.
Türk Metal-İş Konya Şubesine üye MEPSAN işçileri,  sendika seçme haklarını kullandıkları için işten atılan 12 işçi  için 2. Organize sanayinde bulunan MEPSAN önünde bir eylem gerçekleştirdiler.
 
2. Organize Sanayi MEPSAN önünde gerçekleştirilen Eylema Türk-İş 2. bölge temsilcisi Necati Kökat ve konfederasyona bağlı sendikaların konya Şube Başkanlarından  Türk Metal Sendikası Konya Şube Başkanı Mustafa Taşçı, Yol-İş  2 Nolu Şube Başkanı Harun Büyükgülcü, Sağlık-İş Konya Şube Başkanı Hakan Toy,  Tarım-İş Sendikası Konya Şube Başkanı Abdulkadir Tamak, T.Koop-İş Sendikası Konya Şube Başkanı  Rafet Durmaz, ve işçiler katıldı.
 
Türk Metal Senidkası Konya Şube Başkanı Mustafa Taşçı “ MEPSAN’da işçilerimiz sendikal seçme haklarını kullandıkları için çeşitli mazeretler kullanılarak işten atılmışlardır. Fabrika yönetiminin Türk Metal Sendikasının yetki almaması için tüm gayreti göstermektedir. Üye yaptığımız  arkadaşları, işten atılma edilerek üyelikten çıkmaları isteniyor.Bu yasal bir çalışma değildir. Her işçinin sendikasını seçme hakkı vardır.” Dedi.
İşçiler ise , sendika seçme haklarını kullandıkları için işten atıldıklarını, fabrika yönetiminin Türk Metal Sendikasının yetki almasını engellemeye çalıştığını söyledi.
Ayrıca Performans düşüklüğü bahane edilerek işten atıldıklarını ifade eden 12 işçi ," bu olay tamamıyla sendikal mücadeledir. Sendikal mücadeleden kaynaklanan bir hesap kesmedir. İşçi üzerinde oyun oynanıyor'' dedi.
Türk-İş 2. Bölge Temsilcisi Necati Kökat “ Birlikteliğe, beraberliğe ve sendikalaşmaya inanan bir grup işçi arkadaşımızın yakmış olduğu bi kıvılcım inşallah geleceğimizi aydınlatacak dayanışmanın bir başlangıcı olacaktır.
Bugün AB’ye girelim diye kapısı önünde nöbet tuttugumuz ülkelerde sendikalaşma oranı % 80 lerdedir. Ama ülkemizde bunun yarısı kadar bile değildir.
Bizim örgütlenmelerde bir işyerini yımalım, yakalım, talan edelim gibi bir niyetimiz yoktur ve olamaz da. Biz çalıştığımız işyerini kendi işimiz ve işyerimiz gibi koruyan ve koruyacak bir anlayışla sendikacılık yapmaktayız. Sendikal anlayışımız bir işyeri varsa orada işçi varsa bizde oradayız.Bir işyerinde sendikanın işverenle işçi arasında sigorta olduğunun bilinmesini istiyoruz” dedi. İşçi ve sendikacılar protokol konuşmalarının ardında fabrika önünde sessizce ayrıldılar.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA