• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Kızılayı ndan uzman ekip
14 Ocak 2010 Perşembe 15:17

Türk Kızılayı' ndan uzman ekip

Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezinde kriz masası oluşturulurken, ihtiyaç tespiti yapmak üzere 2 personel Haitiye gitmek üzere yola çıktı. İşte Haiti felaketinden öne çıkan görüntüler...
Karayip Denizi’nde bulunan ada ülkesi Haiti yakınlarında 7 büyüklüğünde şiddetli bir deprem meydana geldi. Deprem haberinin alınmasının ardından Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi’nde kriz masası oluşturulurken, ihtiyaç tespiti yapmak üzere 2 personel Haiti’ye gitmek üzere yola çıktı.

Haiti’nin başkenti Port-au-Prince şehrinin 22 km batısında 7.0 büyüklüğünde ve 8 km derinlikte bir deprem meydana geldi. Son 200 yılın en büyük depremi olarak kayıtlara geçen deprem Küba, Bahama Adaları ile Dominik Cumhuriyeti’nde de şiddetli olarak hissedildi. Depremin ardından büyüklükleri 4 ile 5.9 arasında değişen 13 adet artçı deprem meydana geldi.

Aralarında hastane, kilise, katedral, hükümet binası ve meclis binasının da bulunduğu binlerce bina ve evlerin yıkıldığı depremde, başkentin hemen hemen tüm elektrik ve haberleşme altyapısı çöktü. Afet bölgesinde yapılan ilk alan değerlendirme ve ihtiyaç tespit çalışmaları neticesinde binlerce insanın enkaz altında kaldığı ve kurtarılmayı beklediği, buna paralel olarak ölü ve yaralı sayısının yine binlerle telaffuz edildiği bilgisi alındı.
Kızılay Uzmanları Haiti’de İhtiyaç Tespiti Yapacak

Deprem haberinin alınması üzerine, Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi’nde kriz masası oluşturuldu ve çalışmalara başlandı. T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak, Haiti resmi makamları ve Haiti Kızılhaçı ile iletişime geçilerek taziye mesajları iletildi ve Türk Kızılayı’nın yardıma hazır olduğu mesajı verildi.

Afet müdahale kapsamında Türk Kızılayı bölgeye 1 psikolog ve 1 afet müdahale uzmanı olmak üzere 2 kişilik afet müdahale ekibi gönderdi. 13 Ocak Çarşamba günü öğle saatlerinde bölgeye hareket edecek müdahale ekibi, bölgede yapacağı ihtiyaç tespit çalışmalarına göre yerelden ihtiyaç duyulan insani yardım malzemesini temin edecek ve afetzedelere dağıtımını gerçekleştirecek. Aynı zamanda travma halinde bulunan afetzedelere de psikososyal destek verilecek.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA